•  

Autor Wątek: Przepisy Emilie  (Przeczytany 9368 razy)

Offline Gen.Erator

• The Bloody Crumpet
  • Wayward Victorian Girl
Odp: Przepisy Emilie
« Odpowiedź #15 dnia: 20 Kwi 2011, 23:00:05 »
Próbował ktoś z Was upichcić coś według jej przepisów?

Offline Ankh

• Forumowa Mama
  • Mad Girl
  • The Bloody Crumpet
  • Type B Negative
    • blog
« Odpowiedź #16 dnia: 20 Kwi 2011, 23:24:01 »
Moja kuchnia niestety na razie mi to uniemożliwia >< ale chcę się zabrać za mochi niedługo. Bo sorry, ale nie wierze w muffiny bez mleka i jajek xD

Kolejny przepis:
Earl Grey Tea Biscuits
*non-vegan*

Ingredients:

1 & ? cups all purpose flour
? cup cornstarch
? tsp. salt
2 tbs. finely ground high quality Earl Grey tea leaves
8 oz. (2 sticks) unsalted butter. Softened
? cup confectioners' sugar
1 tbs. finely grated orange zest
6 drops essential oil of bergamot

Preheat your oven to 350 degrees, and line a baking sheet with parchment paper. In a blender or spice grinder, grind the tea leaves to a fine powder. Sift together the flour, cornstarch, and salt in a small bowl. Add the tea leaves then set aside. In another bowl, beat together the butter, sugar, orange zest, and bergamot oil until pale and fluffy. Gradually incorporate the flour mixture until just combined (over mixing will produce a tough biscuit an offense that often ostracizes one from good society. Yet is so easily avoidable.) Divide the dough in half. Transfer each half to a piece of parchment paper and shape into log. Freeze the logs for one hour or until firm. Cut the logs into ? inch thick slices and place 1 inch apart on your lined baking sheet. Bake for 15 minutes or until the edges turn a lovely golden brown. Let the biscuits cool on wire racks.

These exotically fragrant and tender teatime dainties are not only popular with my fellow human Asylum Inmates. But with my Plague Rats friends as well. So do enjoy and remember, you don't have to be mad to have a mad tea party. But it doesn't hurt.

Much love from my Asylum to yours,
--Emilie Autumn

kurde, jestem PEWNA, że widziałam więcej, ale poznikały...jak znajdę to dorzucę :P
« Ostatnia zmiana: 20 Kwi 2011, 23:37:06 wysłana przez Ankh »
Wrogami nie są mężczyźni ani kobiety, ani starcy, ani nawet umarli. Są nimi potwornie głupi ludzie, którzy trafiają się we wszystkich odmianach. A nikt nie ma prawa być głupim.
Terry Pratchett

Offline Kojot

• Ophelia Gallery
« Odpowiedź #17 dnia: 21 Kwi 2011, 17:30:01 »
O tak, prosimy *_*

Kurczę, chyba następna sushi-impreza powiększy się o ciasteczka :D
To się dzieje teraz. Armageddon.

Offline Remedy

• RaspBerry Muffin
  • **
« Odpowiedź #18 dnia: 23 Kwi 2011, 18:02:33 »
Aż żal mi, że jestem takim kuchennym beztalenciem, dla którego zrobienie jajecznicy to czarna magia. Kiedyś będzie trzeba się przełamać i spróbować upichcić coś nie niszcząc przy tym kuchni..
poprzedni nick: BatBite

Offline Ankh

• Forumowa Mama
  • Mad Girl
  • The Bloody Crumpet
  • Type B Negative
    • blog
« Odpowiedź #19 dnia: 03 Maj 2011, 01:09:28 »
Nie wiem, na ile jest to wiarygodnie, ale na czyimś livejournalu znalazłam przepisy na kompozycje herbaciane by Emilie...

The Asylum's Green Tea Honey Salt Scrub for Face:

ground green tea leaves,
sea salt,
honey,
grapeseed and jojoba oils,
lemon essential oil.

The Asylum's Matcha Green Tea Hot Chocolate:

soy milk,
unsweetened baking chocolate,
matcha green tea powder,
agave syrup,
vanilla extract.

Kto jest gotów zaryzykować? ^^
Wrogami nie są mężczyźni ani kobiety, ani starcy, ani nawet umarli. Są nimi potwornie głupi ludzie, którzy trafiają się we wszystkich odmianach. A nikt nie ma prawa być głupim.
Terry Pratchett

Offline Kojot

• Ophelia Gallery
« Odpowiedź #20 dnia: 03 Maj 2011, 13:07:59 »
Drugą mogę próbować, bo nienawidzę herbaty z miodem.
To się dzieje teraz. Armageddon.

Offline Laiquendi

• Oat Biscuit
  • *
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Maj 2011, 13:38:31 »
Oba wyglądają zjadliwie, ale soli bym za dużo nie dodawał bo może całkowicie zepsuć wodę ^^

Offline Ankh

• Forumowa Mama
  • Mad Girl
  • The Bloody Crumpet
  • Type B Negative
    • blog
« Odpowiedź #22 dnia: 07 Cze 2011, 13:03:39 »
WRESZCIE znalazłam przepis Emilki, który kiedyś widziałam w necie, a potem mi na długo zniknął.
Jest to przepis pochodzący z książki "The Asylum".

The Asylum's Funeral Biscuits
Recipe by Emilie Autumn

Ingredients:
* 1? cups of good white flour
* ? cup cornstarch
* ? tsp. of salt
* 2 tsp. of freshly ground green cardamom
* 1 tbs of caraway seeds
* 8 oz. of sweet butter, softened
* ? cup of powdered sugar
* 1 tsp. vanilla extract

Instructions:
Sift together the flour, cornstarch, salt, cardamom, and caraway seeds.
Cream the butter and sugar together until light and fluffy.
Add in the vanilla extract.
To the butter mixture, add the flour mixture all at once and mix until just blended, but crumbly.
Put the dough into a disc and chill for one hour.

Preheat your oven to 350°F
On a floured board, roll out dough to ? of an inch in thickness.
Cut dough into heart shapes and place one inch apart on an ungreased baking sheet.
Chill for 15 min.
Bake for 11 min, or until the edges of the biscuits are tinged with toasty brown.
Makes approximately 2 dozen.

To enjoy, dip your biscuit into a small glass of good sherry, and savor whilst remembering your loved one who has gone on to exist in a less corporal form.

A tak o w ogóle, to chyba wszystkie przepisy wymyślone kiedykolwiek przez Emilkę znajdują się na tej stronie: http://theasylumpantry.pen.io/
Jak będę mieć trochę czasu, przejrzę je dokładniej i spróbuję coś upichcić :)

~Dodane 18 czerwca~

Na Twitterze EA napisała dość długa notkę o radzeniu sobie z wrzodami żołądka (kurde, współczuję jej...moja mama też musi sobie z tym radzić, i nie jest to fajne).
Oto jej przepis na łagodzący ból wywar z ziół:

The Asylum's Tummy Torture Tea!
Take equal parts dried Peppermint, Lemon Balm, and Comfrey Root, blend well to combine. Using one heaping teaspoon (you know how we like those) for each cup of boiling water, let the herbs infuse for as long as you find the taste palatable. I let mine float around the teapot freely, because they seem to prefer it, and keep adding water as I drink until they are too week to do anybody any good. Add lemon, honey or agave (my fave) to taste, though I find this brew needs nothing whatever as, unlike many medicinal brews, it tastes absolutely lovely on its own (blends containing Peppermint usually do, bless it's herby heart).
[...]
But! There is one final ingredient to this recipe, and it is the spell to go with it. Did you think there wasn't a spell? There is always a spell. Every time you make a tea, medicinal or otherwise, you are brewing up a magickal potion, don't you dare doubt it;). As with ALL spells, you should make it your own, but this is the one I say outloud t my herbs as a simple example: "I call upon you, precious plants of the earth, givers of health, balance, and comfort, to share your healing powers with me so that I may go on with the spirit and energy to do good for myself, for those who surround me, and for those whom I have the power and the privilege to affect. Thank you, and the soil from which you came." There.

Adres do pełnego wpisu: http://www.tweetdeck.com/twitter/emilieautumn/~ZXLl9

~dodane 9 listopada~

Skany z ulotki z przepisami, którą Emilka dołączała kiedyś do "The Asylum".
UWAGA duże obrazki ^^

Zasadniczo nie znajdują się w nich żadne nowe przepisy, ale wrzucam bo ładnie wyglądają :3
« Ostatnia zmiana: 10 Lis 2011, 22:33:57 wysłana przez Ankh »
Terry Pratchett

Offline Adiee

• The Bloody Crumpet
    • Tumblr
« Odpowiedź #23 dnia: 09 Lis 2011, 10:36:15 »
Pijawki rządzą!
Może kiedy indziej spróbuję coś (albo raczej moja mama spróbuje) upichcić :3

Offline LadyPantera

• Anti-American Dream
  • Lady Pantera spreads the plague!
    • youtube.com
« Odpowiedź #24 dnia: 09 Lis 2011, 16:58:00 »
różane kanapki są intrygujące :3

Offline Adiee

• The Bloody Crumpet
    • Tumblr
« Odpowiedź #25 dnia: 09 Lis 2011, 17:15:45 »
A dla mnie smakowicie wyglądają te "cyjanki" (tak je nazwę :P).

Offline lestrange

• BlackBerry Muffin
  • **
« Odpowiedź #26 dnia: 10 Lis 2011, 21:35:13 »
Przejrzałam te przepisy, w wolnej chwili postaram się za coś zabrać ;)

Offline Ankh

• Forumowa Mama
  • Mad Girl
  • The Bloody Crumpet
  • Type B Negative
    • blog
« Odpowiedź #27 dnia: 26 Sty 2012, 22:37:13 »
Elizabethan Chai Tea

?Elizabethan Chai Tea? Recipe by EA

(originally posted on 12/08/01)

I thought I?d take a few moments on this chilly evening to (again) advocate Tea Parties. Really, you must have them. In fact, if you don?t have them, you stand in very serious violation of the TCB (Tea Cup Brigade), which requires at the very minimum four Tea Parties per month. Well, I just made that up, but if there were such a Thing as the TCB, I do not doubt they would require four Tea Parties, if not six. With so many varieties of Tea available These Days, one has absolutely no excuse for not drinking Tea, unless one is suffering from the dreaded condition ?TeaLeafIntolerance? so oft? spoken of on reputable late night cable networks.

But the really extraordinary Tea Party requires Tea of an extraordinary nature and the preparation of this beverage is what I will now convey to you. I call this concoction ?Elizabethan Chai Tea,? and I have been known to survive on nothing more for days at a time. While I don?t recommend this, I do recommend serving it at your next Tea Party. The recipe is as follows:

1 Tbsp fennel or anise seed
6 cardamom pods
12 cloves
1 cinnamon stick
1/4? ginger root
1/4 tsp black pepper corns
2 bay leaves
6 Tbsp honey
7 Cups water
1 Cup milk (or soymilk for those who share my nasty habit of veganism)
2 Tbsp black tea

First, you ought to crush your cardamom pods to release the seeds. Then, slicing your ginger very thinly would be nice. Once done, you may feel quite secure in putting the first everything but the black tea into a saucepan and bringing it to a boil, with a good stir every once in a while. At a boil, reduce the flame and let the mixture simmer for five minutes while you go and change the CD in your stereo, decide it didn?t need changing, and change it back. After five minutes have passed, add your tea leaves and remove your pot from the flame. Covered, let it all steep for another five minutes. Lastly, serve it hot to your guests (people or stuffed animals) while telling witty stories about serious things.

EA

Ze starszej wersji strony EA (nawet sporo starszej...)
Terry Pratchett

Offline whatewa

• Mad Girl
  • The Striped Stocking Society
  • i am a leaf on the wind, watch how i soar
« Odpowiedź #28 dnia: 24 Mar 2012, 17:30:37 »
Nie wiedziałam gdzie to wrzucić, ale niech będzie na fan art! Zrobiłam dzisiaj Cyanide Tea Scones (w wersji muffinowej) z Asylum Clotted Cream wg. przepisów Emilki. ;D Wyszło ich 39 i są meeega smaczne.

Offline ladymanabu

• Battered Rose
« Odpowiedź #29 dnia: 24 Mar 2012, 17:42:29 »
Zarzuć jedną, whatewa! Wyglądają pysznie... <3
there's a ghost in my lungs and it sighs in my sleep
wraps itself around my tongue as it softly speaks
then it walks, then it walks with my legs

to fall...