•  

Autor Wątek: 100 ksiązek które trzeba przeczytać  (Przeczytany 1616 razy)

Offline nyu

• Anti-American Dream
100 ksiązek które trzeba przeczytać
« dnia: 20 Mar 2013, 12:01:05 »

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Może nie zgadzacie się z którąś pozycją, a może dopisalibyście jakąś inną? Zakładam, że każdy z Was czytał co najmniej trzy książki z tej listy ;)

Offline Alice Liddell

• The Bloody Crumpet
Odp: 100 ksiązek które trzeba przeczytać
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Mar 2013, 12:16:58 »
Ja się nie zgadzam z całą tą koncepcją. Co ma oznaczać "TRZEBA przeczytać"? (już się wypowiadałam na temat tego co sądzę o uznawaniu jakiejś literatury za wyższą od innej)
Ogólnie nie jara mnie to. Musiałabym się zmusić żeby się zabrać za wymienione tutaj książki z drobnymi wyjątkami. Te, które już przeczytałam i znalazłam na tej liście niespecjalnie bym je na niej umieściła. Każdą bym wstawiła z adnotacją, np. Szekspir - jeśli ktoś lubi poezję, Harry Potter - jeśli ktoś lubi czytać o świecie przedstawionym z udziałem magii, Lew, czarownica i stara szafa - jeśli ktoś lubi bajki, Wyznania gejszy - jeśli ktoś lubi wzruszające dramatyczne historie, etc, etc...

Dla mnie np. brakuje tutaj wszystkich pozycji popularnonaukowych Stephena Hawkinga. A już na pewno jak wrzucają tutaj popularne książki to brakuje Milczenia Owiec.

Odnoszę wrażenie, że to taka lista "żeby nadążać za popkulturą i kojarzyć odniesienia", ewentualnie "wybraliśmy najbardziej lubiane przez większość ludzi pozycje, żeby nakłonić nieczytających do czytania".
« Ostatnia zmiana: 20 Mar 2013, 12:34:02 wysłana przez Alice Liddell »
What she wants is unknown, but she always comes back...
The spectrum of darknes - the woman in black

Offline Serafina

• The Inmate
  • Meow or Never
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Mar 2013, 12:41:28 »
Większość tych książek można z pewnością określić jako ciekawe pozycje, ale popieram Alice w tym, że to raczej lista tytułów, których znajomość pozwala kojarzyć odniesienia w dzisiejszej popkulturze. Nikt się nie powinien zmuszać do "potrzeby" przeczytania ich.

Poza tym, struktura tej listy jest niespójna i co więcej wydaje mi się, że za każdym razem, jak na nią napotykałam w różnych miejscach, miała trochę inny skład - . -
« Ostatnia zmiana: 20 Mar 2013, 12:45:05 wysłana przez Serafina »

Offline Patyczek

• Queen Leech
  • The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Mar 2013, 12:59:03 »
Umm, no bez przesady. "Trzeba przeczytać" to tylko sformułowanie, nie żaden dosłowny rozkaz ani nakaz, i w ogóle bym nie wpadła na to, żeby to tak zinterpretować.

Jak dla mnie "żeby nadążać za popkulturą i kojarzyć odniesienia" to bardzo dobry powód, żeby coś przeczytać / obejrzeć / przesłuchać itp., nawet jeśli nie należy do mojego ulubionego gatunku.

Chociaż, co do pozycji na liście, to zdają się trochę bezsensowne - "Dzieła zebrane Szekspira" a później osobno "Hamlet", "Opowieści z Narnii (cały cykl)" i "Lew, Czarownica i stara szafa". Wyrzuciłabym też "Hobbita" albo "LoTR", żeby zrobić większą różnorodność na tej liście.

Offline Alice Liddell

• The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Mar 2013, 13:18:30 »
Patyczek, jestem wyczulona i zinterpretowalam ten tytuł na kilka sposobów, więc do wszystkich sie odnioslam xD

Offline Shinobuu

• BlueBerry Muffin
  • **
    • http://www.facebook.com/cosplay.shinobuu
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Mar 2013, 13:33:08 »
Wywaliłam bym Wyznania Gejszy, bo to co Golden przedstawił jest może i fabularne ale miejscami do tego stopnia niezgodne, że Minewko Iwasaki napisała swoją książkę w formie sprostowania.

Offline Ankh

• Forumowa Mama
  • Mad Girl
  • The Bloody Crumpet
  • Type B Negative
    • insta :P
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Mar 2013, 13:46:05 »
44 książki z tego przeczytałam. Jestem zajebista xD

A na serio: takich list krąży po sieci kilka. Ta jest jak widzę "zupdate'owana" ale moim zdaniem jest dużo gorsza niż wcześniejsze wersje bo właśnie nie uwzględnia wielu moim zdaniem dużo ważniejszych rzeczy. M.in. szanowny pan Hawking poleciał na rzecz Życia Pi, czy tez Atlasu Chmur...
Wrogami nie są mężczyźni ani kobiety, ani starcy, ani nawet umarli. Są nimi potwornie głupi ludzie, którzy trafiają się we wszystkich odmianach. A nikt nie ma prawa być głupim.
Terry Pratchett

Offline rainbow

• Pink & Covered in Glitter
  • The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Mar 2013, 14:14:39 »
Poza tym, struktura tej listy jest niespójna i co więcej wydaje mi się, że za każdym razem, jak na nią napotykałam w różnych miejscach, miała trochę inny skład - . -

No właśnie.

Mimo, że z listy przeczytałam 73 książki i generalnie kompletnie nie kojarzę może tylko dziesięciu, dalej trochę jej nie ogarniam, bo niby na podstawie jakich kryteriów wybrano akurat te pozycje? Z niektórymi się zgadzam, że w jakiś tam sposób ukształtowały współczesną (pop)kulturę, z niektórymi ABSOLUTNIE nie... ale w dalszym ciągu to tylko moje zdanie, i każdy może mieć inne. Także jestem raczej przeciwna takim listom, w każdym razie bez wyjaśnienia, dlaczego dana pozycja się na nich znalazła.

Offline Shinobuu

• BlueBerry Muffin
  • **
    • http://www.facebook.com/cosplay.shinobuu
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Mar 2013, 21:53:18 »
W porównaniu z wami jestem beznadziejna 13 :(

Offline Tarkiina

• (Not) A Faerie
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Mar 2013, 22:22:35 »
Ja też nie jestem mistrzem, przeczytałam jakieś 26 pozycji z listy, ale ogólnie: +1 dla Patyczka co do tego bezsensownego powtarzania książek (ktoś kto wstawia cykl "Opowieści z Narnii" i "Lwa, czarownicę i starą szafę" czy dzieła Szekspira i oddzielnie "Hamleta" albo jest kompletnym nieogarem, albo listę tę układało kilka osób, które nie kontrolowały tego, co wystawiały poprzednie, lol) i +1 dla rainbow co do nieogarnięcia kryteriów umieszczania na liście. O ile potrafię zrozumieć co robi tam Szekspir, Dickens, Dostojewski, Tołstoj etc., to "Żona podróżnika w czasie"? "Dziennik Bridget Jones"? Srsly? Dobrze, że ktoś mnie oświecił, że książki te są dziełami, które wypada znać.

Offline Alice Liddell

• The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Mar 2013, 23:05:52 »
Dokładnie, +1 jeśli chodzi o niespójność i +1 jeśli chodzi o całokształt wypowiedzi rainbow.

Akurat dla mnie to że coś ukształtowało współczesną popkulturę nie jest nijakim argumentem, bo mnie to nie interesuje xD

martaforte

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Mar 2013, 17:22:03 »
nie ogarniam Jane Austen na pierwszym miejscu.
może przy okazji ktoś mi wreszcie wytłumaczy co w niej takiego zajebistego?
bo od kilku lat próbuję coś jej przeczytać - z marnym skutkiem.

meh...

a co do listy - zupełnie niespójna i chaotyczna. poza tym - jak już tu zostało wspomniane - czyta się dla przyjemności a nie dla dumy, że przeczytałam wszystkie książki z listy książek, które trzeba przeczytać

poza tym, czy tylko ja mam wrażenie, że takie przedstawienie klasycznej literatury sprawia tylko, że to wygląda jak lista lektur obowiązkowych w szkole i nikt, kto nie czyta in general tym bardziej do tego nie sięgnie?

ale to tylko moja osobista opinia :P

Offline Tarkiina

• (Not) A Faerie
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Mar 2013, 21:13:44 »
nie ogarniam Jane Austen na pierwszym miejscu.
może przy okazji ktoś mi wreszcie wytłumaczy co w niej takiego zajebistego?
bo od kilku lat próbuję coś jej przeczytać - z marnym skutkiem.

Wydaje mi się, że kolejność nie ma na tej liście żadnego znaczenia (inaczej "Hamlet" na 98 i "Nędznicy" na ostatnim miejscu byliby bardzo dziwni). Co do Jane Austen to zwykle nie podobają mi się tego typu książki, ale przyznam że historia z panem Darcy mnie wciągnęła :P

poza tym, czy tylko ja mam wrażenie, że takie przedstawienie klasycznej literatury sprawia tylko, że to wygląda jak lista lektur obowiązkowych w szkole i nikt, kto nie czyta in general tym bardziej do tego nie sięgnie?

Ja nie odniosłam takiego wrażenia. Wśród tych książek, które znam, nie widzę jakiś mega nudnych pozycji, z jakimi kojarzą się lektury szkolne. Ciężko by było nie umieścić na takiej liście książek popularnie określanych jako "klasyka", ale są one przeplatane też mało poważnymi pozycjami ("Dziennik Bridget Jones"), więc tym bardziej nie wygląda mi to na szkolną listę lektur.

Offline Patyczek

• Queen Leech
  • The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Mar 2013, 22:12:23 »
czyta się dla przyjemności a nie dla dumy, że przeczytałam wszystkie książki z listy książek, które trzeba przeczytać
O__O Mam chyba zupełnie inne odczucia niż 3/4 osób tutaj xD Dla mnie to jest po prostu lista książek, które poleca BBC, a "trzeba" to tylko słowo, użyte dla wzmocnienia przekazu i nie ma nic wspólnego z powinnością / nakazem (tak, wiem, że się powtarzam, ale nie rozumiem tego mini-hejtu).

Offline Alice Liddell

• The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Mar 2013, 00:25:58 »
Patyczek ja hejtuje z prywatnych powodów, tzn przez moje skojarzenia z tym konkretnym wyrażeniem "trzeba przeczytać", znam idiotę, który jest juz po prostu oslabiajacy pod tym względem i potrafi mnie zwyzywac za nieznajomość np książek Anne Bishop albo jakiejś mangi/komiksu/anime, jest potwornie dumny (zadufany w sobie i pogardliwy w stosunku do reszty ludzi) z tego co wybiera do czytania (głownie fantasy) i uważa sie za nie wiadomo kogo a chciał sie kłócić z Mahakali twierdząc, ze wie lepiej i nie ma czegoś takiego jak lodowy olbrzym oraz ze na lekkie przeziębienie fervex i nurofen są gowniane i jego lekarze sie nie znają (korzystamy z tej samej prywatnej kliniki), bo on jest mega cieżko chory i to mu nie pomoże (mogę tak wymieniać w kółko, to tylko ostatnie zdarzenia) </3

Po prostu to takie wyrażenie, które stawia mi przed oczami tego idiotę i osłabia mnie to na tyle, ze czuje sie sfrustrowana, a ze jestem kobieta i moje hormony są wymowkana wszystko to zgodnie z przeciętnymi polskimi stereotypami wyzywam sie na pierwszym lepszym temacie, o którym słyszę :D

Mam nadzieje, ze pomoglam :D

« Ostatnia zmiana: 22 Mar 2013, 00:30:06 wysłana przez Alice Liddell »