•  

Autor Wątek: Wady wzroku  (Przeczytany 11331 razy)

Offline Athoualia

• Opheliac In Me
Odp: Wady wzroku
« Odpowiedź #30 dnia: 20 Gru 2012, 15:03:44 »
Badałam ciśnienie i teraz jakoś bym musiała się zapisać - 2 razy do roku chodzę ;p
Dzięki za wyjaśnienie tych zabiegów (widziałam co mniej więcej jest tam robione, ale myliły mi się te 2 XD)
+1 dla _Katie_
Alice, przesłałabyś mi linka na pv?
Wake up... TIME TO DIE!

Nico di Angelo

• Gość
« Odpowiedź #31 dnia: 20 Gru 2012, 16:36:20 »
Nigdy nie widziałam antyrefleksu w innym kolorze niż zielony.

Jak mocuje się szkła w oprawkach?

Offline Alice Liddell

• The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #32 dnia: 20 Gru 2012, 17:59:35 »
Wysłałabym ale nie mogę znaleźć :(
What she wants is unknown, but she always comes back...
The spectrum of darknes - the woman in black

Offline rainbow

• Pink & Covered in Glitter
  • The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #33 dnia: 20 Gru 2012, 18:45:38 »
Moja koleżanka zrobiła sobie taką operację rok temu i jest baaaardzo zadowolona. Ja się trochę boję, ale mam spore minusy i chyba w końcu się na to zdecyduję, bo nie chcę całe życie nosić soczewek ;/

Geraldine

• Gość
« Odpowiedź #34 dnia: 21 Gru 2012, 08:44:06 »
_Katie_ - miszcz w dziedzinie! <3
Wadę wzroku mam od hm. dawna, okulary noszę od 1 podstawówki.
W 1 klinice podejrzewano u mnie jaskrę, bo jakoś ciśnienie śródgałkowe mam skaczące, u innego okulisty, że nie ma jako takich objawów jaskry tj. bez zmian zewnętrznych. Nie powinnam też nosić soczewek.
Okulary noszę -5,5 i -5,75. wraz z cylindrami 0,5. Wada mi się nie chce rozwijać od 2 lat.
Mam zamiar sobie zrobić laserową korekcję, ale nie wiadomo czy się zgodzą (może coś jeszcze u mnie wymyślą...)
http://klinika.katowice.pl/uploads/410585908bd0da0212ce5a4c037dbef2.pdf myślę nad epi-lasikiem (nie wypłacę się chyba...)
_Katie_ doradź, który zabieg najlepszy dla oka...

Moja znajoma miała w Katowicach robiony zabieg - jak coś to możesz z nią o tym porozmawiać :) bo ona się bardziej na tym zna, skoro przeszła taką operację :)

Offline Alice Liddell

• The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #35 dnia: 21 Gru 2012, 10:29:46 »
Ja sie jednak boje, bo zawsze jest to ryzyko, które może sie skończyć slepota do końca życia. Jak jakaś liposukcja czy powiększanie biustu, mnóstwo szczęśliwych po operacji ludzi ale jednak jest ten procent nieudanych.. :S

Offline _Katie_

• Anti-American Dream
« Odpowiedź #36 dnia: 21 Gru 2012, 11:24:34 »
Przy każdej operacji jest ryzyko, nawet przy głupim wycięciu wyrostka dlatego ja nie chcę nic doradzać. Poza tym trzeba się też liczyć z tym że zminimalizowanie wady do 0 jest baaaaardzo ciężkie... jakiś ułamek może zostać albo na plus albo na minus. No i jeśli chodzi o nieudaną to może być z powodu źle zrobionych badań. Bo lekarz na dobrą sprawę tylko wklepuje odpowiednie wartości do programu który przelicza ile trzeba ściągnąć rogówki i jak ukształtować ją potem. Jeśli lekarz się pomyli no to jest kicha, bo laser jest sterowany komputerowo.

Co do pytania Nico
Wprawianie okularów w oprawki jest niezłą zabawą. Dzięki bogu teraz w zdecydowanej większości optyków wszystko jest komputerowo. Najpierw bierze się wybraną oprawkę i wsadza do "czytnika" oprawek :). On sobie obrysowuje kształt i zapamiętuje. Następnie wybrane szkło ustawia się we frezarce tak żeby było dobrze wycentrowane i frezarka przycina na dany kształt. Zabawa jest właśnie przy centrowaniu bo każdy ma inny rozstaw oczu i tak jak pisałam jeśli oś widzenia nie pokrywa się z odpowiednim punktem na soczewce jest problem. No i ważne żeby nie pomylić soczewki prawej i lewej. Bo w chwili obecnej oprawki raczej nie są symetryczne a ten punkt rzadko kiedy znajduje się na środku więc jak założy się soczewkę prawą do lewego oka będzie on przesunięty do skroni. Zez gwarantowany. Najgorsze w tym względzie są soczewki progresywne które mają inną moc w każdym punkcie - na górze do dali, na dole do bliży. Tu trzeba jeszcze dbać o odpowiednie proporcje tych części i żeby w oprawce były na odpowiedzniej wysokości, więc jak tu centracja pójdzie źle to człowiek mimo że ma dobre soczewki w okularach to i tak nic nie widzi i albo opuszcza okulary na czubek nosa żeby widzieć dobrze przedmioty daleko albo przyciska do oczu żeby widzieć lepiej bliż jak czyta. No ale wracając do naszej soczewki która przybrała już dobry kształt. W maszynce trzeba też powiedzieć czy to mają być oprawki takie zwykłe, czy żyłkowe czy patentki (tylko na śrubeczkach). Bo przy zwykłych jeśli moce są duże to przycina się jeszcze lekko krawędzie żeby weszły w oprawkę. Przy żyłkowych trzeba zrobić "ścieżkę" dla żyłki, a przy patentkach dziurki na śrubki. No i w sumie tutaj cała filozofia się kończy bo potem to zwykłe oprawki lekko się odgina i wsadza tam szkło (po podgrzaniu zazwyczaj są plastyczne a potem wracają do swojego kształtu), przy żyłkowych też na ciepło się żyłkę zaciska a przy patentkach skręca się części :).

No i tak mi się przypomniało. Jeśli widzicie gdzieś przy jakiś bazarowych okularach przeciwsłnecznych hasło 500UV!!! nie wierzcie... To jest niby oznaczenie że niby nie przepuszczają światła UV o długości 500 nm. Nigdzie nie udało się uzyskać wielkości większej niż 400... przynajmniej do tej pory ;).

Offline rainbow

• Pink & Covered in Glitter
  • The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #37 dnia: 21 Gru 2012, 17:36:13 »
W czasach kiedy jeszcze nosilam okulary, nie mogłam znieść antyrefleksow i totalnie nie rozumiem jaka jest ich idea (w praktyce, przeczytałam teorie od Katie :P), bo jedyne co robiły to to, ze miałam wrażenie ze widzę wszystko jakoś tak płasko, w dwóch a nie trzech wymiarach o.o i przeszkadzały straszliwie w rysowaniu, bo wszystkie cienie wyglądały w nich dziwaczne i nienaturalnie. Nie wiem, czy to ma jakiekolwiek logiczne uzasadnienie ale takie były moje odczucia xD

Offline Athoualia

• Opheliac In Me
« Odpowiedź #38 dnia: 22 Gru 2012, 13:12:49 »
Moja znajoma miała w Katowicach robiony zabieg - jak coś to możesz z nią o tym porozmawiać :) bo ona się bardziej na tym zna, skoro przeszła taką operację :)
Bardzo chętnie, ale to najwcześniej za rok :3
Wake up... TIME TO DIE!

Geraldine

• Gość
« Odpowiedź #39 dnia: 23 Gru 2012, 15:42:21 »
Zawsze można się dopytać :) wyślę Ci na pv jej nr gg :)mówiłam jej, że może ktoś się z tego forum odezwać ;)

Offline nyu

• Anti-American Dream
« Odpowiedź #40 dnia: 23 Gru 2012, 16:11:56 »
myślałam, że to ja mam problemy z oczami ale przy moim minus dwa widzę, że niektórzy biją mnie na łeb na szyje... tak samo nie nosiłam okularów i nie poznawałam ludzi.. nie podobały mi się oprawki, a okulistka przy moim wyborze stwierdziła, że szkieł które ja chce oko nie powinno mi przyjmować i zapisała inne.. dopiero kilka lat później okazało się, że mam minus dwa i tak jest do tej pory (chyba, bo dawno się nie badałam).. na chwile obecną nosze tylko soczewki ponieważ okulary tak załatwiłam, że już nie da się z nimi nic zrobić, a jak sobie pomyślę, że oprawki są takie drogie to aż mi się odechciewa biegać za nami, zwłaszcza, że nigdy mi nic nie pasuje i jestem mega niezdecydowana..

Nico di Angelo

• Gość
« Odpowiedź #41 dnia: 23 Gru 2012, 16:56:15 »
Bez przesady z ta drogością. Te plastikowe co są modne teraz to bez problemu jakieś przyzwoite z niecałe 2 stówy kupisz (chyba, że chcesz jakieś markowe niewiadomoco), więc nie jest tak źle. Te druciane oprawki są drogie.

Offline nyu

• Anti-American Dream
« Odpowiedź #42 dnia: 23 Gru 2012, 17:03:08 »
tak myślisz? a one nie są jakieś łatwe do uszkodzenia? bo mi często okulary spadają albo w nich zasypiam jak coś oglądam..

Offline Alice Liddell

• The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #43 dnia: 23 Gru 2012, 17:05:33 »
Plastikowe to nawet za 50zł można dostać. :P

Nico di Angelo

• Gość
« Odpowiedź #44 dnia: 23 Gru 2012, 17:14:11 »
Plastikowe to nawet za 50zł można dostać. :P

Ale takie to chyba nie są zbyt porządne xD

tak myślisz? a one nie są jakieś łatwe do uszkodzenia? bo mi często okulary spadają albo w nich zasypiam jak coś oglądam..

Ja jak na razie jestem zadowolona, z drucianymi miałam wiele niemiłych przygód. Od samego spadania raczej zbyt wiele im się nie stanie (chyba, że masz szkła ze szkła). Pewnie łatwiej plastikowe oprawki połamać niż druciane, ale chyba nie uprawiasz w okularach jakichś sportów ekstremalnych, nie? xD (W każdym razie do chodzenia po drzewach i krzakach są świetne bo się gałązki o nie nie zaczepiają.)