•  

Autor Wątek: Książki  (Przeczytany 8133 razy)

Offline LadyPantera

• Anti-American Dream
  • Lady Pantera spreads the plague!
    • youtube.com
Odp: Książki
« Odpowiedź #30 dnia: 19 Cze 2011, 21:30:50 »
może to zabrzmi dziwnie, ale w kwestii literatury jestem totalną rusofilką.
Po lekturze owianej aurą tajemniczości legendarnej LolityNobokova żadna inna książką, jaką czytałam, nie jest jej w stanie dorównać. Wspaniała opowieść o pożądaniu i miłości, ale o miłości trudnej, bo z perspektywy pedofila.
Ponadto jak kilku z Was, drogie Szczury, jestem wielką fanką klasyki. Dostojewski, Czechow... ale i Nałkowska, Dąbrowska, Mickiewicz, Słowacki.
A tak dla relaksu to nasze współczesne obyczajówki. Ostatnio połykam Marcina Szczygielskiego (Berek <3) oraz Ziemkiewicza.

Offline Kojot

• Ophelia Gallery
« Odpowiedź #31 dnia: 19 Cze 2011, 23:37:47 »
A propos Berka, to autor uczęszczał do mojego liceum x3 Czytałam tę książkę i pomimo niepotrzebnego moim zdaniem epatowania fizjologią (wolę bardziej wysublimowane opisy, nawet naturalistyczne, ale lekkie językowo), to spodobała mi się książka. Autor w kilku miejscach przywołuje ksywki ówczesnych nauczycieli i dyrekcji szkoły, stąd, drogą małego śledztwa udało się wyśledzić taką oto ciekawostkę ^_^
To się dzieje teraz. Armageddon.

Offline Kojot

• Ophelia Gallery
« Odpowiedź #32 dnia: 13 Paź 2011, 13:08:22 »
Chciałam ostatnio zagłębić się trochę w wiedzę o demonach. Czy ktoś z was może mi coś polecić? Dobrego na początek, ale nie jakiegoś laickiego. Nie chcę zaczynać od szitu, to jakby zaczynać poważną literaturę od Paulo Coelho xD

Offline Fiolnir

• BlackBerry Muffin
  • **
« Odpowiedź #33 dnia: 13 Paź 2011, 14:07:25 »
Chciałam ostatnio zagłębić się trochę w wiedzę o demonach. Czy ktoś z was może mi coś polecić? Dobrego na początek, ale nie jakiegoś laickiego. Nie chcę zaczynać od szitu, to jakby zaczynać poważną literaturę od Paulo Coelho xD

A jakiś konkretniejszy trop? W sensie interesuje cie ogólnie demonologia czy np. demonologia słowiańska? No i jeszcze co chcesz z tą wiedzą robić? Książek o demonologii jest bardzo wiele, zwykle mocno kierunkowych, praktycznie nie zdarzają się ogólne publikacje bo temat jest zdecydowanie zbyt szeroki, bardzo mało jest też książek faktycznie pisanych przez ekspertów.

Jesli chodzi o demonologię biblijną na pewno polecić mogę:

K. Kościelak, Złe duchy w Biblii i Koranie, Kraków 1999. - książka napisana przez księdza, prawdziwy biały kruk na polskim rynku wydawniczym - niesamowicie dopracowana ale na poczatek odradzam bo wskazana by była bardzo dobra orientacja w pismach kanonicznych

A. M. di Nola, Diabeł. O formach, historii i kolejach losu Szatana a także o jego powszechnej, a złowrogiej obecności wśród wszystkich ludów, od czasów starożytnych aż po teraźniejszość, Kraków 1997. - książka przyzwoita pod względem faktograficznym, dobra na początek, niestety autor jest zdecydowanie zbyt naiwny w wielu momentach kiedy atakuje czytelnika zdecydowanie chrześcijańskim podejściem ;)

J. C. de Plancy, Słownik wiedzy tajemnej, Warszawa 1993. - pozycja obowiązkowa dla tych co fascynują się historyczną demonologią ;) Klasyk ale mało pomocny

M. Rudwin, Diabeł w legendzie i literaturze, Kraków 1999. - szału nie ma ale pozwala sobie uporządkować wiedze o piekle i diabłach z literackiej perspektywy

G. Messadie, Diabeł historia powszechna, Warszawa 1998. - świetna książka na poczatek bo ma formę usystematyzowanego wykładu ogólnego bez masy szczegółów. Niestety często pojawiają się blędy faktograficzne, zdecydowaną zaletą jest przekrojowość podejścia do zagadnienia

Na początek starczy ogólników :) Do tego zalecam rozmaite księgi demonologiczne powstające między średniowieczem i wiekiem XVII. W necie jest tego masa i łatwo je wyszukać. A dla leniwych:

http://chomikuj.pl/Fiolnir/Magia/Satanizm+i+demonologia
http://chomikuj.pl/Fiolnir/Magia/Historia+magii+stare+tradycje+-+kaba*c5*82a*2c+magia+enochia*c5*84ska*2c+r*c3*b3*c5*bcokrzy*c5*bcowcy*2c+alchemia*2c+masoneria

Pozdro
Fiolnir

Offline Kojot

• Ophelia Gallery
« Odpowiedź #34 dnia: 13 Paź 2011, 16:39:53 »
Jakos przeczuwałam, że ty mi odpowiesz :D
Wiesz, ja się na tym temacie w ogóle nie znam, podejrzewam, że zacznę od któregoś tytułu, który wrzuciłeś, a dalej będę dopytywać. W razie co mogę liczyć na twoją pomoc? :D

Offline Fiolnir

• BlackBerry Muffin
  • **
« Odpowiedź #35 dnia: 13 Paź 2011, 17:41:15 »
Jakos przeczuwałam, że ty mi odpowiesz :D
Wiesz, ja się na tym temacie w ogóle nie znam, podejrzewam, że zacznę od któregoś tytułu, który wrzuciłeś, a dalej będę dopytywać. W razie co mogę liczyć na twoją pomoc? :D

Nie ma problemu :) W zasadzie jeśli interesujesz się demonologią powinnaś wyjść od poznania podstawowych mitologii, następnie zaś dopiero pogłębiać wiedzę. Mitologie i wiedza etnologiczna/religioznawcza to baza na której można opierać już konkretne studia tematu. Tu musisz sama sobie odpowiedzieć ile wiesz :) Interesuje cie konkretny krąg kulturowy albo jakieś specyficzne zagadnienie?  Bo temat naprawdę jest szeroki:

http://satanorium.pl/czytelnia/149 - mała próbka jak bardzo :) Opracowanie tego tekstu o Lilith zajęło mi 2 tygodnie ;)

Pozdro

Offline Kojot

• Ophelia Gallery
« Odpowiedź #36 dnia: 15 Paź 2011, 23:12:34 »
Jestem totalnie zielona. Brzmię pewnie jak głupi laik dla kogoś bardziej obeznanego, ale po prostu temat wydaje mi się tak odległy, że nie wiem, od czego zacząć.

Offline Ankh

• Forumowa Mama
  • Mad Girl
  • The Bloody Crumpet
  • Type B Negative
    • blog
« Odpowiedź #37 dnia: 16 Paź 2011, 13:22:23 »
LadyPantera, a czytałaś Dzieci Arbatu Anatolija Rybakowa? Bardzo dobra książka,znakomicie opisująca na czym właściwie polegał stalinizm.
Wrogami nie są mężczyźni ani kobiety, ani starcy, ani nawet umarli. Są nimi potwornie głupi ludzie, którzy trafiają się we wszystkich odmianach. A nikt nie ma prawa być głupim.
Terry Pratchett

Offline LadyPantera

• Anti-American Dream
    • youtube.com
« Odpowiedź #38 dnia: 16 Paź 2011, 14:55:06 »
nie, nie wpadło mi w ręce, ale już zapisuję do mojej dłuuugiej listy książek do przeczytania :D

Offline Ankh

• Forumowa Mama
  • Mad Girl
  • The Bloody Crumpet
  • Type B Negative
    • blog
« Odpowiedź #39 dnia: 25 Lut 2012, 21:24:41 »
Użytkowniczka portalu lubimyczytac.pl zebrała całkiem ładną kolekcję informacji dotyczących George'a R.R. Martina i jego Sagi Pieśni Lodu i Ognia (jeśli nie kojarzycie, to jest to pierwowzór serialu HBO Gra o Tron).
Szkoda, żeby to przepadło w pomrokach dziejów, tak wiec dzielę się z wami:
http://wspolnabiblioteczka.blogspot.com/2012/02/george-r-r-martin-o-swojej-pracy.html
Wrogami nie są mężczyźni ani kobiety, ani starcy, ani nawet umarli. Są nimi potwornie głupi ludzie, którzy trafiają się we wszystkich odmianach. A nikt nie ma prawa być głupim.
Terry Pratchett

Offline Serafina

• The Inmate
  • Meow or Never
« Odpowiedź #40 dnia: 25 Lut 2012, 21:31:22 »
O, lubimyczytac.pl - mam tam profil  :D

Offline LadyPantera

• Anti-American Dream
    • youtube.com
« Odpowiedź #41 dnia: 26 Lut 2012, 23:32:19 »
hihi, ja też :3

Offline ciichosza

• Kindest Demon
  • Come it's nearly teatime.
« Odpowiedź #42 dnia: 22 Maj 2012, 20:16:21 »
Nie wiem do jakiego tematu to wrzucic, wiec w razie czego prosze o przeniesienie ;)

Znacie moze strony z darmowymi ebookami? Badz jestescie w posiadaniu jakis ciekawych? ;d

Offline Ankh

• Forumowa Mama
  • Mad Girl
  • The Bloody Crumpet
  • Type B Negative
    • blog
« Odpowiedź #43 dnia: 22 Maj 2012, 20:32:46 »
Przeniosłam :P

Co do darmowych ebooków...coś tam mam ale muszę poszperać i sprawdzić czy na pewno są darmowe. Mam wątpliwości ^^

A że tez nie wiem, gdzie wrzucić jedną rzecz, a myślę, że może się przydać, zamieszczam tutaj:

http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/837/10-pozytecznych-wskazowek-neil-gaiman-radzi-mlodym-tworcom

Bardzo pozytywne, zwłaszcza rada nr 8 :)
Terry Pratchett

Offline monisieja

• RaspBerry Muffin
  • **
« Odpowiedź #44 dnia: 22 Maj 2012, 21:24:18 »
co do mnie to moim ulubionym pisarzem jest Rick Riordan. Napisał serię Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy i jest w trakcie pisania dwóch innych (naprzemiennie :P) Kroniki z Rodu Kane i Olimpijscy Herosi. Z wykształcenia jest mitologioznawcą czy tam jak to się nazywa dlatego jego książki polegają na tym że bogowie danej starożytnej religii (do tej pory dwie greckie i egipska) żyją w naszych czasach. niestety żyją też potwory i biedni herosi muszą się z nimi uporać. po prostu uwielbiam te książki i polecam ;) (niedługo ma być kolejna część kronik :3)
One Ring to rule them all
One Ring to find them
One ring to keep them all
And in the darkness bind then