•  

Autor Wątek: Gra o Tron  (Przeczytany 7220 razy)

Offline Ankh

• Forumowa Mama
  • Mad Girl
  • The Bloody Crumpet
  • Type B Negative
    • blog
Gra o Tron
« dnia: 04 Mar 2012, 00:39:33 »
Pieśń Lodu i Ognia ? saga low fantasy autorstwa George'a R. R. Martina, składająca się z siedmiu tomów, z których obecnie wydanych zostało pięć: Gra o tron, Starcie królów, Nawałnica mieczy, Uczta dla wron oraz Taniec ze smokami. Trwają prace nad kolejnymi tomami sagi: The Winds of Winter oraz A Dream of Spring.

Martin rozpoczął pracę nad pierwszym tomem w 1991 roku, aby wydać książkę w 1996. Rok później, w 1997 roku książka otrzymała nagrodę Locusa w kategorii najlepsza powieść fantasy. Nagroda ta została jeszcze dwukrotnie przyznana Martinowi: w 1999 za Starcie królów oraz w 2001 za Nawałnicę mieczy.

Gra o tron (ang. Game of Thrones, 2011) ? amerykański serial fantasy stworzony przez Davida Benioffa i Dana Weissa dla HBO. Serial powstał na podstawie Pieśni Lodu i Ognia sagi fantasy autorstwa amerykańskiego pisarza George'a R. R. Martina.
Fabuła jest osadzona w przypominającej nastrojem średniowieczną Europę krainie Westeros i znajdującym się w nim państwie Siedem Królestw. Westeros przypomina wydłużony półwysep rozdzielony zwężeniem oddzielającym ciepłe południe ze stolicą w mieście Królewska Przystań i chłodną, słabo zaludnioną północ z należącym do rodu Stark zamkiem Winterfell. Jeszcze bardziej na północ znajduje się granica, wzdłuż której biegnie monumentalny lodowy Mur, zbudowany aby zabezpieczyć się przed ludźmi zwanymi Dzikimi oraz tajemniczymi wrogami z północy zwanymi Innymi. Na Murze straż pełnią żołnierze zwani Nocną Strażą.

Od wschodu Westeros za Wąskim Morzem leży ziemia Essos. Wzdłuż wschodniego brzegu Wąskiego Morza i na jego wyspach znajdują się niezależne miasta-państwa zwane Wolnymi Miastami. Jeszcze bardziej na wschód położone są trawiaste równiny zwane Morzem Dothraków (przez wysokie falujące krzewy) i zamieszkiwane przez wojowniczych koczowników Dothraków, których stolica znajduje się w ruinach Vaes Dothrak. Jeszcze bardziej na wschodzie położone są jałowe ziemie zwane Czerwonymi Odpadami.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=s7L2PVdrb_8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=s7L2PVdrb_8</a>

Ok, myślę, że na początek tyle wystarczy. Zresztą - kto zna, ten wie o co chodzi. Kto nie zna - mam nadzieję, ze zachęcimy go do nadrobienia.
Zapraszam do dyskusji o Grze o Tron: serialu oraz książkach :)

UWAGA: Ze względu na to, że nie widzę dyskusji bez podawania spoilerów, bardzo proszę o odpowiednie formatowanie swoich odpowiedzi tak, aby nikt nie przeczytał ich, jeśli naprawdę tego nie chce :) pomniejszenie czcionki i zamieszczenie ostrzeżenia obowiązkowe!

Przykładem niech będzie moja opinia:
Właśnie przeczytałam druga część ostatniej powieści ("Taniec Ze Smokami") i...
Uwaga: spoiler dotyczący książki
panie Martin, jak mógł pan zakończyć książkę w TAKIM momencie? Jon umiera zdradzony przez własnych ludzi, Aegon szaleje po Westeros...jak to tak? Co będzie z córkami Starka? Gdzie pozostałe dwa smoki? Dobrze, ze chociaż Daenerys się znalazła...
Wrogami nie są mężczyźni ani kobiety, ani starcy, ani nawet umarli. Są nimi potwornie głupi ludzie, którzy trafiają się we wszystkich odmianach. A nikt nie ma prawa być głupim.
Terry Pratchett

Sangrin

• Gość
Odp: Gra o Tron
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Mar 2012, 01:26:57 »
Uwielbiam styl Martina, książka genialna, przeczytałem wszystkie dostępne tomy. W tańcu ze Smokami się zdziwiłem wprowadzeniem nowej postaci, ciekawe co teraz zrobi Dany ;)

I polecam też serial. W końcu superprodukcja HBO, a II sezon ma być jeszcze bardziej epicki. Bodajże 10 kwietnia premiera. Co do postaci filmowych najbardziej do gustu przypadł mi Viserys, całkiem przystojny aktor go grał i ten jego obłęd w oczach, a scena gdy dostał "złotą koronę" od Khala obłędna.

A co do ulubionej postaci sagi - oczywiście Tyrion !

Offline Chocoleech

• ChocoLeech
  • Queen Leech
  • The New Alive
  • CHOCOLEECH
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Mar 2012, 10:09:15 »
Na serial czekałam 8 lat, od gimnazjum ;) Kiedyś przypadkiem w bibliotece trafiłam na Martina a konkretnie na Ostatni Rejs Fevre Dream, Światło się Mroczy i 2 zbiory jego opowiadań i zostałam zauroczona. Spróbowałam musnąć trochę gry o tron, ale w porównaniu do Rejsu czy opowiadań wypadła trochę blado więc odłożyła, czytając o Martinie trafiłam na info że Gra o Tron będzie zrealizowana przez HBO i nie mogłam się doczekać od tamtej pory :D No ale, lata mijały, ja zapomniałam, i dopiero jak zaczeli reklamować serial dotarło to do mnie i sobie pomyślałam "o jasna cholera, doczekałam się xD". I generalnie 1 sezon razem z ksiazka sledzilam i muszę powiedzieć, że co jak co, ale serial jest genialny pod każdym względem :) Tysiąc razy lepszy niż okrojone części Władcy Pierścieni, także polecam każdemu kto lubi seriale/filmy historyczne/fantasy/średniowieczne bo naprawdę jest to najlepszy serial jaki dotąd oglądałam :) No i dla tych którzy jak ja nie mają czasu na czytanie książek to polecam oglądanie serialu razem z nią ;) i np po serialu przeczytanie tych rozdziałów które miały miejsce :) dzięki temu nie zepsuje nikt sobie fabuły a będzie miał upieczone 2 pieczenie na jednym ogniu ;) I bardzo podoba mi się że sam Martin czuwa nad serialem i się udziela i mam nadzieję, że skończy całą serię Pieśni Lodu i Ognia nim odejdzie z tego świata bo jednak latka lecą... A dla tych co już Pieśń przeczytali polecam jego innego książki, szczególnie te które wymieniłam powyżej, bo są wprost genialne!
Being insane is part of my charm :)

Offline Ankh

• Forumowa Mama
  • Mad Girl
  • The Bloody Crumpet
  • Type B Negative
    • blog
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Mar 2012, 10:49:03 »
Użytkowniczka portalu lubimyczytac.pl zebrała całkiem ładną kolekcję informacji z wywiadów z Georgem R.R. Martinem
Szkoda, żeby to przepadło w pomrokach dziejów, tak wiec dzielę się z wami:
http://wspolnabiblioteczka.blogspot.com/2012/02/george-r-r-martin-o-swojej-pracy.html
Polecam! :)
Wrogami nie są mężczyźni ani kobiety, ani starcy, ani nawet umarli. Są nimi potwornie głupi ludzie, którzy trafiają się we wszystkich odmianach. A nikt nie ma prawa być głupim.
Terry Pratchett

Offline Chocoleech

• ChocoLeech
  • Queen Leech
  • The New Alive
  • CHOCOLEECH
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Mar 2012, 16:12:27 »
świetne :) dzięki ankh! :)
Being insane is part of my charm :)

Offline Danriz

• RaspBerry Muffin
  • **
  • What's That? You think I'm Mad?!
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Mar 2012, 13:52:11 »
Zacząłem czytać jakiś czas temu, zachęcony przez świetny serial (póki co jestem w połowie Starcia Królów, czyli niewiele za mną)... i cóż mogę rzec. ;) Zarówno książki jak i ekranizacja trzymają bardzo przyjemny, wysoki poziom. Oderwać się od tego nie można. :P

Co do ulubionych postaci: Littlefinger, Tyrion, Jon i Arya. :)
Buduj swoją podstawę systemu wierzeń z bogactwa własnych życiowych doświadczeń.

? Robert Bruce

Offline Kojot

• Ophelia Gallery
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Mar 2012, 14:26:58 »
W takim razie prawdopodobnie wszyscy zginą.

Nie, to nie pewny spoiler, nie czytałam, nie oglądałam, mam dobre zamiary, ale tak słyszałam, ze jak tylko zaczynasz lubić jakąś postać, to ona ginie.
To się dzieje teraz. Armageddon.

Offline Korsena

• TeaCup
  • *
    • http://porcelainflowers.blogspot.com/
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Mar 2012, 21:54:28 »
Ja niestety oglądałam tylko serial i to pierwszą serię. Czekam niecierpliwie na początek kwietnie, kiety do ta ejdżbioł będzie emitowana druga. ;3 Uwielbiam po prostu <3
Może w wakacje jak znajdę czas  to zabiorę się za książki. Tak od A do Z. ^.^

Offline Gen.Erator

• The Bloody Crumpet
  • Wayward Victorian Girl
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Mar 2012, 23:49:06 »
A jak z Waszymi ulubionymi postaciami?

Osobiście najbardziej do gustu przypadł mi Tyrion. Bardzo lubię takie postacie jak on. Cwane, bystre, wyręczające się innymi, stawiające umysł nad mięśnie. Taki troszkę "sk*rwiel". Nie jest taki do bólu praworządny i dobry, co czyni go moim zdaniem bardziej rzeczywistym.
No i w serialu jest cholernie dobrze zagrany.

Offline rainbow

• Pink & Covered in Glitter
  • The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Mar 2012, 18:07:04 »
Uwielbiam, uwielbiam, totalnie uwielbiam książki, jestem zakochana w świecie w nich przedstawionym, w bohaterach, w stylu pisania, po prostu we wszystkim! Nie mogę się doczekać kolejnej, 6. części, ale pewnie przyjdzie na nią czekać kolejne 5 lat albo coś takiego... ech, z jednej strony to straszne, że Martin pisze tak wolno, z drugiej - jaka radość, kiedy faktycznie pojawi się kolejny tom :D

Właśnie dlatego że kocham książki, byłam raczej pesymistycznie nastawiona do serialu, bo jeszcze nigdy dotąd nie zdarzyło mi się polubić jakiejkolwiek ekranizacji czegoś, co uwielbiam w formie pisanej. I tutaj niespodzianka, bo 'Game of thrones' w wersji HBO było pierwszą taką sytuacją. Wiadomo, są w serialu jakieś tam drobne zgrzyty i niedoróbki (bo nie da się bez tego obejść), ale są na tyle drobne w porównaniu do cudownej reszty, całej atmosfery, planów zdjęciowych i naprawdę dobrze dobranych aktorów (może z wyjątkiem Cat Stark, która jest w tym samym wieku co Cersei a wygląda jak jej matka) wypadają blado i całość jest naprawdę super <3 Nie mogę się doczekać kolejnego sezonu a to już za 4 dni!

Jeśli chodzi o bohaterów to uwielbiam Tyriona, za jego poczucie humoru, podejście do życia i generalnie świetne, zjadliwe teksty. W sumie myślę w podobny sposób więc naturalnie identyfikuję się ze sposobem odbierania świata tej postaci. Poza tym bardzo lubię też Aryę (w kolejnych tomach) i Dany, chociaż to fascynacja głównie estetyczna, bo to bohaterka posiadająca wg. mnie absolutnie idealny typ urody (w sensie ten opisany w książce, chociaż Emilia Clarke też brzydka nie jest).

Offline Gen.Erator

• The Bloody Crumpet
  • Wayward Victorian Girl
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Kwi 2012, 00:28:56 »
Uwaga!

Dziś o 22 na HBO rusza 2 sezon Gry o Tron ;)

Dodatkowo za kilka godzin na HBOGO.pl odcinek zostanie odkodowany dla wszystkich i będzie można go obejrzeć w internecie ;)

Offline Danriz

• RaspBerry Muffin
  • **
  • What's That? You think I'm Mad?!
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Kwi 2012, 23:22:12 »
Bardzo dobry start sezonu.

Jedyne postać Crastera mocno mnie zawiodła. Wyobrażałem go sobie bardziej tak:
Buduj swoją podstawę systemu wierzeń z bogactwa własnych życiowych doświadczeń.

? Robert Bruce

Offline Gen.Erator

• The Bloody Crumpet
  • Wayward Victorian Girl
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Kwi 2012, 23:54:17 »
Fakt, wygląda troszkę za "ci(a)powato".

Offline rainbow

• Pink & Covered in Glitter
  • The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Kwi 2012, 11:36:35 »
Mine najbardziej zdziwilo to, ze Gilly (corka/zona Crastera, w tłumaczeniu była bodajże Gozdzikiem) jest grają przez Cassie ze Skinsow :D a poza tym nie wiem, jakoś nie powalil mnie ten pierwszy odcinek, mam wrażenie ze chcieli wrzucić za dużo motywów naraz i wyszły takie pourywane kawałki bez ladu i składu. No, ale może to dlatego ze przerwa była tak długa. ze musze jakoś na nowo sie wkrecic w ten serial, czy coś.

Offline Gen.Erator

• The Bloody Crumpet
  • Wayward Victorian Girl
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Kwi 2012, 15:02:05 »
Po prostu starali się jak najbardziej skrócić fabułę, żeby zmieścić się w 9 odcinkach i dlatego tak jest ;)