•  

Autor Wątek: Znaczenia piosenek  (Przeczytany 6063 razy)

Offline Chocoleech

• ChocoLeech
  • Queen Leech
  • The New Alive
  • CHOCOLEECH
Odp: Znaczenia piosenek
« Odpowiedź #15 dnia: 02 Lip 2011, 16:36:13 »
O Lier gdzies czytalam lub slyszalam, ze miala to byc piosenka w ktorej emilie chce wykrzyczec komus zeby mocno wbil sobie do glowy kim jest i porownywala to jakos do tego, ze jak wiele razy sie cos komus mowi to ta osoba zaczyna w to wierzyc i tak samo jak chcesz kogos skrzywdzic, chcesz zeby zrozumial jaki jest i zeby cierpial to trzeba mu prawde prosto w twarz krzyczec :P i jeszcze cos z porownaniem do zachowania dziecka, ze dziecko cos duzo razy powtarza jak chce na swoim postawic, albo jak w szkole sie wola na inne dziecko ze jest kabel, kabel, kabel itd :P Nie wiem czy nie dorobilam tutaj jakiejs wlasnej teorii ale cos w tym rodzaju bylo gdzies napisane :D jak sie myle to bardzo przepraszam :D
Being insane is part of my charm :)

Offline mar

• BlackBerry Muffin
  • **
  • lunatic.
« Odpowiedź #16 dnia: 03 Lip 2011, 22:06:08 »
O Lier gdzies czytalam lub slyszalam, ze miala to byc piosenka w ktorej emilie chce wykrzyczec komus zeby mocno wbil sobie do glowy kim jest i porownywala to jakos do tego, ze jak wiele razy sie cos komus mowi to ta osoba zaczyna w to wierzyc i tak samo jak chcesz kogos skrzywdzic, chcesz zeby zrozumial jaki jest i zeby cierpial to trzeba mu prawde prosto w twarz krzyczec :P i jeszcze cos z porownaniem do zachowania dziecka, ze dziecko cos duzo razy powtarza jak chce na swoim postawic, albo jak w szkole sie wola na inne dziecko ze jest kabel, kabel, kabel itd :P Nie wiem czy nie dorobilam tutaj jakiejs wlasnej teorii ale cos w tym rodzaju bylo gdzies napisane :D jak sie myle to bardzo przepraszam :D

pamiętam, że kiedyś na oficjalnej stronie EA czytałam, że Liar jest m.in. o samookaleczeniach (nie jestem w stanie poprzeć tego cytatem, bo aktualnie tekst w kategorii "Story" został zmieniony); zresztą, patrząc na videa z koncertów, ciężko jest oprzeć się takiemu wrażeniu.
ale nie do tego zmierzam. zmierzam do tego, że Emilie w tym utworze, mówi, śpiewa, krzyczy "are you suffering?", a kilka słów na jej oficjalnej stronie nt. Liar oraz koncertowe wykonania tej piosenki mogą wskazywać na to, że zwraca się do samej siebie. idąc dalej tą drogą, można stwierdzić, że tytułowym Kłamcą jest ona sama.
ale z drugiej strony, biorąc pod uwagę na tekst i wydźwięk piosenki... jest cholerrnie wściekła na adresata utworu, więc, nie wydaje mi się, by zwrotki kierowała do samej siebie + tego typu kłamstwo jest po prostu... wyrachowane.

grzebiąc w internecie znalazłam multum różnych interpretacji Liar i każda wydaje mi się być w pewien sposób właściwa. w końcu, imho, interpretacja jest bardzo indywidualną sprawą ;)

EDIT: uch, a nie myśleliście kiedyś przypadkiem, że I Know Where You Sleep może być o... Billy'm Croganie?
« Ostatnia zmiana: 03 Lip 2011, 22:20:15 wysłana przez mar »
jeżeli czegoś nie rozumiesz, możesz rozumieć to jak chcesz.

Offline Ankh

• Forumowa Mama
  • Mad Girl
  • The Bloody Crumpet
  • Type B Negative
    • blog
« Odpowiedź #17 dnia: 03 Lip 2011, 23:51:48 »
I Know Where You Sleep
"What would really scare someone? If you know ALL their secrets. Is there anything more frightened than that? No. And I've never in my life seen anyone bein' more...so, I'm trying to choose words... I've never seen someone so afraid when I knew something abouth them. And that's what the song is. Is just exploiding that absolute terror that someone feels and enjoing it."
"Don't fuck with someone who has nothing to lose."
Źródło: The Opheliac Companion

Póki co nie wiem, czy kryje się za tym coś więcej, jak na razie przesłuchałam tylko 15 minut, a całe Opheliac Companion trwa 8 h ponad :P muszę sobie kupić i tyle!
« Ostatnia zmiana: 03 Lip 2011, 23:55:16 wysłana przez Ankh »
Wrogami nie są mężczyźni ani kobiety, ani starcy, ani nawet umarli. Są nimi potwornie głupi ludzie, którzy trafiają się we wszystkich odmianach. A nikt nie ma prawa być głupim.
Terry Pratchett

Offline Kojot

• Ophelia Gallery
« Odpowiedź #18 dnia: 04 Lip 2011, 21:36:11 »
Mar mi się wydaje ta interpretacja całkiem trafna. Piosenka, w której samego siebie nazywa się kłamcą musi być bardzo szczera, chociaż również pełna nienawiści. A, zwłaszcza przy chorobie psychicznej, nienawiść do samego siebie nie jest czymś niespotykanym. Stąd też kpiący, ironiczny ton i niechęć.
To się dzieje teraz. Armageddon.

Offline mar

• BlackBerry Muffin
  • **
  • lunatic.
« Odpowiedź #19 dnia: 09 Lip 2011, 13:28:10 »
masz rację, Kojot. tak się zapętliłam w swojej interpretacji, że całkowicie pominęłam jej chorobę.
« Ostatnia zmiana: 10 Lip 2011, 15:46:54 wysłana przez mar »
jeżeli czegoś nie rozumiesz, możesz rozumieć to jak chcesz.

Offline Kojot

• Ophelia Gallery
« Odpowiedź #20 dnia: 10 Lip 2011, 23:09:33 »
Gothic Lolita
"So I'm home tonight finishing the lyrics for a song on my upcoming "Opheliac" album entitled "Gothic Lolita." Oddly enough, it's not about the fashion, though I am a huge f a n of that as well (duh), but rather about the real thing, if you know wheat I mean. Really, what's more "gothic" than a child who grows up dead because of emotional murder at the hands of hapless pedophiles? Autobiographical? Well, sure, but find me a little girl who hasn't been fucked around with by some professor or other and I'll turn a rat into a bouquet of tea roses, I'm not so fucking special... "
"Tonight is round two in my smack down with 'Gothic Lolita' and I'm finally winning. I now know that the reason I was having such a difficult time of it is that I was/am/will-hopefully-not-be-soon afraid to say what I really meant. The other thing that makes this challenging is that it is not your average confessional but rather is disguised as the creepiest pop song ever."
Źródło: EA's Journal Entries 1, 2

KK, To zabieram się za tłumaczenie :3
"Więc jestem dziś wieczorem w domu, kończąc słowa do piosenki z mojego nadchodzącego albumu "Opheliac" zatytułowanej "Gothic Lolita". Nietypowo, nie jest o modzie, choć jestem olbrzymią fanką (duh), lecz raczej o rzeczywistej sprawie, jeśli wiecie, co mam na myśli. Serio, co jest bardziej "gotyckiego", niż dziecko dorastające jako martwe przez emocjonalne morderstwo z rąk nieszczęśliwego pedofila? Autobiograficzne? Cóż, pewnie, ale znajdźcie mi małą dziewczynkę, która nie była pieprzona przez otaczających ją profesorów czy innych, a zmienię szczura w bukiet herbacianych róż, nie jestem taka, kur*a, specjalna."
"Dzisiaj mamy drugą rundę w moim pojedynku z "Gothic Lolitą" i wreszcie wygrywam. Teraz wiem, ze przyczyną przez którą miałam tak trudny okres jest, że byłam/jestem/będę-miejmy-nadzieję-nieprędko przestraszona by powiedzieć, co na prawdę mam na mysli. Kolejną rzeczą, która czyni to (napisanie piosenki) skomplikowanym, to fakt, że nie jest waszym przeciętnym wyznaniem, a raczej przebraną za najstraszniejszą piosenką pop wszech czasów".

Końcówka dość kulawa, średnio wiem, jak to inaczej w słowa ubrać.

Offline Ankh

• Forumowa Mama
  • Mad Girl
  • The Bloody Crumpet
  • Type B Negative
    • blog
« Odpowiedź #21 dnia: 14 Lip 2011, 00:02:19 »
Moim zdaniem jest ok. W każdym razie oddaje sens ^^

A tu mi się jeszcze przypomniało o piosence Mad Girl...
Mad Girl
Wydaje mi się, że pierwszą napisaną przeze mnie piosenką była ?Mad Girl?, znajdująca się na stronie B EPki Liar/Dead Is The New Alive. Napisałam ta piosenkę dawno temu (wczesny okres nastoletni), i wydaje mi się, że teraz znaczy dużo więcej, niż znaczyła kiedyś. To jedna z tych piosenek, które mówią o całym twoim życiu zanim jeszcze przeżyjesz niektóre rzeczy. Kiedy ją pisałam, miałam na myśli mojego ojca i różne wydarzenia z mego ówczesnego życia.  Z każdym rokiem, kiedy ją śpiewam na scenie, nabiera coraz większego znaczenia.
Źródło: Wywiad dla rockombia.com
Sama tłumaczyłam ten wywiad, a zupełnie o tym zapomniałam wcześniej xD
« Ostatnia zmiana: 22 Wrz 2011, 15:20:37 wysłana przez Ankh »
Wrogami nie są mężczyźni ani kobiety, ani starcy, ani nawet umarli. Są nimi potwornie głupi ludzie, którzy trafiają się we wszystkich odmianach. A nikt nie ma prawa być głupim.
Terry Pratchett

Offline Kojot

• Ophelia Gallery
« Odpowiedź #22 dnia: 14 Lip 2011, 15:30:47 »
Awww, Ankh, dziękuję, poczułam się doceniona ^3^

Offline Ankh

• Forumowa Mama
  • Mad Girl
  • The Bloody Crumpet
  • Type B Negative
    • blog
« Odpowiedź #23 dnia: 23 Wrz 2011, 14:26:16 »
W przetłumaczonych przeze mnie fragmentach wywiadu dla Dominion Magazine można przeczytać o znaczeniu Dead Is The New Alive i coverze Bohemian Rhapsody, które poprzednio zamieszczałam po angielsku :) Wywiad można przeczytać tu -> klik!
Terry Pratchett

Offline Serafina

• The Inmate
  • Meow or Never
« Odpowiedź #24 dnia: 07 Lut 2012, 19:45:39 »
Mnie bardzo ciekawi ten powtarzający się motyw poziomu wody:

And what she doesn't know
Is how long it takes for the water to rise
- "306"
oraz
You had the power to know how to keep me breathing as the water rises up again
- "Opheliac"

Czy tutaj chodzi o tonięcie? Tzn. im ciało opada głębiej, tym powierzchnia wody oddala się coraz wyżej?...

Offline Miya

• Stocking And Curl
« Odpowiedź #25 dnia: 07 Lut 2012, 20:42:45 »
Z tego co pamiętam, Emilie próbowała się kiedyś utopić, więc ta woda do tego nawiązuje (przynajmniej wg moich osobistych interpretacji  ;) )

Offline Minerva

• Chocolate Muffin
  • ?
    • Blog
« Odpowiedź #26 dnia: 07 Lut 2012, 20:50:12 »
Albo Ofelia ;)

Offline LadyPantera

• Anti-American Dream
  • Lady Pantera spreads the plague!
    • youtube.com
« Odpowiedź #27 dnia: 08 Lut 2012, 16:26:49 »
o tak... ale jest to zastanawiające. W ogóle miałam z kumpelą ogromną dyskusję na temat Ofelii i Opcheliaca. Cóż..... ona uważa, że postać szekspirowska jest tak do granic przerysowana, że przeciętny widz/słuchacz/czytelnik widzi w niej tylko infantylne, nieporadne dziewcze.

Ale ważne, że Ofelia sama z siebie się nie utopiła, to był wypadek :3

Offline Ankh

• Forumowa Mama
  • Mad Girl
  • The Bloody Crumpet
  • Type B Negative
    • blog
« Odpowiedź #28 dnia: 08 Lut 2012, 19:32:02 »
^Pantera, taki to był "wypadek", żeby rodzinka mogła ją w poświęconej ziemi pochować :P
Terry Pratchett

Offline LadyPantera

• Anti-American Dream
  • Lady Pantera spreads the plague!
    • youtube.com
« Odpowiedź #29 dnia: 12 Lut 2012, 23:11:20 »
No w sumie.... ale dobra, wiemy o co cho :3