•  

Autor Wątek: Znaczenia piosenek  (Przeczytany 6062 razy)

Offline Ankh

• Forumowa Mama
  • Mad Girl
  • The Bloody Crumpet
  • Type B Negative
    • blog
Znaczenia piosenek
« dnia: 21 Cze 2011, 14:23:50 »
W ramach relaksu postanowiłam pozbierać do kupy to, co Emilie w różnych wywiadach mówi o swoich piosenkach i ich znaczeniu - w niektórych wypadkach serio pomaga w zrozumieniu tekstu ^^

UWAGA: Jeśli ktoś woli własne interpretacje, lepiej niech tego nie czyta. Zostaliście ostrzeżeni :D

Po polsku (fragmenty moich tłumaczeń):

By The Sword

"By The Sword" po prostu się przytrafił. Nie planowałam tego, samo do mnie przyszło. Myślę, że jestem jedną z wielu osób, które napisały coś związanego z tragedią 11 września. Błagałam mojego menadżera o pomoc w wydaniu tego, a on zgodził się bez wahania. Znaczenie piosenki jest proste. Rycerz współczesnych czasów podróżuje po świecie, w poszukiwaniu braci i sióstr broni, którzy będą ?służyć i chronić? i walczyć o sprawiedliwość. Chodzi w niej o siłę, o której mówił Merlin: ?Jeśli dobro nie jest silne, jest złem?. Nie jest to deklaracja przemocy, daleko jej do tego. To po prostu stwierdzenie: będziemy aktywnie wprowadzać dobro w życie, poprzez nasze myśli, słowa i czyny, cokolwiek to może dla Ciebie znaczyć. Wierzymy że wciąż istnieją współcześni ?rycerze okrągłego stołu? i mogę ci powiedzieć, że tak jest faktycznie.[...]
Oczywiście Rycerze Okrągłego Stołu i tak dalej, to metafory. To tak, jakby po 11 września mógłbyś wejść pod dach, gdzie stara kobieta pomagała karmić osierocone dzieci i przez chwilę mógłbyś na nią patrzeć i przez moment ujrzeć ją w napierśniku i z mieczem przy boku. Ten miecz jest symboliczny. Nie oznacza przemocy. Oznacza siłę. A kiedy przysięgasz na miecz, czynisz ślubowanie, obietnicę pozostania wiernym dobru, która jest nie do złamania.
Wśród nas jest tyle osób, które chodzą nierozpoznane każdego dnia, które niosą dobro i pomoc, wspierają sprawiedliwość we własny sposób. Nie robią tego jednak dla wieczornych wiadomości, więc czujemy się otoczeni raczej złymi gośćmi, niż dobrymi.
Wracając do piosenki, jest to obietnica zjednoczenia się wszystkich niewidocznych rycerzy w niewidzialnych zbrojach, którzy będą tak szlachetni i silni, jak ci w legendach. Pamięć o tym, ze mamy braci i siostry, jest bardzo ważna, dzięki temu życie staje się znośniejsze.
Źródło: wywiad dla Musical Dicoveries

Remember
"Remember", to jedna z moich ulubionych piosenek na tym albumie. Co zabawne, nie napisałam jej dla siebie, tylko dla Annie Lennox. Nie żeby kiedyś zechciała to w ogóle śpiewać, czy też jej kiedykolwiek to zaproponowałam. Ale napisałam tą piosenkę lata temu, zanim zaczęłam śpiewać. W trakcie pisania wyobrażałam sobie śpiewającą Annie, dlatego wokal jest napisany w ten szczególny sposób. Może się to wydawać dziwne teraz, ale taka jest prawda.
Co do zakłóceń na początku, idea jest następująca: ktoś włącza starą płytę i natychmiast przenosi się w przeszłość, powiedzmy do lat trzydziestych. Widmowa kobieta w długiej satynowej sukni wieczorowej idzie ulicą o północy, śledzona przez niewidzialnego podróżnika w czasie. Jest on jej kochankiem z poprzedniego wcielenia, a ona przyzywa go swoimi wspomnieniami. W końcu zostaje przyzwany z powrotem do współczesnego świata, do dźwięku starego nagrania.
Źródło: wywiad dla Musical Dicoveries

Po angielsku

Misery Loves Company
It was about the idea that you take these various clichés that ? like a lot of clichés ? are based because they?re true, but then they?re just repeated endlessly. And so it began with ? because I?m this big literary nerd and history nut and all that stuff ? the phrase, ?misery loves company.? That means misery loves more misery, and then company loves more, company wants other company. That?s what makes ?company.? And then ?more?? loves everybody else because it?s the more the merrier thing. But then ?hell? is others. And that?s based off the famous French author [Jean-Paul] Sartre who had this play, [No Exit], where these people are all going into this room together, and they don?t know why, and they keep meeting each other, and they?re just annoying the f**k out of each other and they can?t get out. And they?re like, ?What is this? What is this?? And they find out at the end that they?re all dead and they?re in hell. And what is hell? Hell is other people. And so that?s the idea. You start out with ?misery loves company.? Then hell is other people. So it?s all these contradictions. And the reason why they were even necessary to say was because I was in this personal experience where somebody that really changed my life ? in a very negative way ? but sure taught me a lot about f**king fighting for myself. We pretty much started the whole relationship off by saying, ?Well, you?re miserable, and I?m miserable. We might as well go be miserable together, because misery loves company.? And then you think later, ?Wow! That?s not the best basis for a relationship, is it? Let?s go be miserable together?? So then I was just thinking about the absurdity of that statement, the ?misery loves company,? and going around to one of my favorite writers saying, ?but hell is others.? So really, is it? And that?s pretty much it, being clever on all those different clichés based on the fact that maybe misery really doesn?t love company that much, or maybe that?s just not a good thing, and exposing that kind of bulls**t statement for what it is. So kind of a farce on all of that.
Źródło: wywiad dla blogcritics.com

Shalott
Evi: Shalott is the most quiet song on the album, I?d say, and it?s based on a Tennyson poem.
Emilie: Yes! Thank you!
Evi: I study Victorian literature.
Emilie: Oh my god, we could talk for hours. Oh god that?s so lovely. Yes it is and I think a lot of the kids don?t realize it and that?s OK but It?s very very faithful to that and the reason why I... The funny thing is that is actually the oldest song on Opheliac, I used to perform that all the time like ten twelve years ago, when I was just playing in little coffee house venues and that was actually from the Enchant era. It wasn?t on that record, but it was performed with that stuff and I did a lot of tours with that. And he reason for it was because pretty much virtually every song on Opheliac is about that type of woman that... It?s another drowning story and the drowning is a metaphor for whatever and the water and all of that and the wanting your freedom so badly that you?ll get out of it in that way even if it?s death, because sometimes that is better. So that was a perfect story, she is another Ophelia archetype, and I was just looking for those in my own life in myself [and] throughout history to try to build this sort of reality that this is a type, this is almost a medical condition and not to really solve it but to say this is here and this is me in honesty. So hers was another story about that that?s why this was so gravitating towards it is, it?s was exactly what I was talking about and the whole Shalott thing of this fight, this fight to stay alive knowing that you need to break out and knowing that that?s actually going to kill you but doing it anyway, so: Don?t kill yourself. But you know, we understand the desire to break out so badly that you would do anything.
Źródło: Holding The Key To The Asylum interview

Dead Is The New Alive
?I love it that so many people like that song so much because it?s actually a joke ? not just on goth kids, on myself. It?s taking a humorous look at the goth culture. On one side I think it?s about balance, looking at the dark side of things ? and I think we do need that. I don?t think it?s unhealthy. But it is a bit funny ? it?s like, what reason do you have to be that way? You know, what is your life experience? Really, has everybody been through such shit? And the answer is no.?
?Most goth kids have no reason other than it?s attractive, a thing to be a part of ? and fun if you?re into the theatricality, the pageantry, the whole pomp and circumstance thing. But what it stands for, the whole idea behind it, is this morbid, death-obsessed thing.?
?And so the joke is, yeah, dead is the new alive. White is the new black. Black is the new pink. And pink is the new black, actually ? that?s the truth of it for me.?
?The joke was even more so on me, saying my life is basically death-obsessed. I?d never dare to make fun of anybody without making fun of myself ? that?s the way it goes. And, really, who?s more death-obsessed than the literally suicidal girl who has built a whole career out of that??
?It?s about saying, ?Look guys, if we can?t laugh at ourselves a little bit, this is fucking sad. So, let?s do exactly what we?re doing, let?s not change ? but realise this is ridiculous?. And that?s a good thing, because we?re all ridiculous ? realise it and let?s have a party, a tiny bit of fun.?
?And the thing is, it?s worked. We have a huge goth audience at these shows ? and I?ve never seen so many smiling kids in black in my life.?
Źródło: Dominion Magazine

Bohemian Rhapsody cover
?The idea was, ?Let me just do something silly, because I can,? and, ?Let?s take the most non-gothic songs that I can think of,? because I?m not a goth band ? I love that that audience, but we even have a ?no black fabric onstage? rule ? it?s all white and pink and red and glitter and sparkly ? to make up for the fact that the lyrics are intensely dark and gruesome.?
?So, you need to have that contrast ? it needs to be a bit silly. You can?t take this too seriously ? I mean, I?m wearing a unicorn hat and I paint a heart on my face every day. I really can?t take myself that seriously. So it was, ?Let?s go against what everybody expects,? and do things that are completely uncharacteristic of that crowd. Which is good, because you?re exposing them to a bit of silliness that they might not think that they?re even into.?
?But the real thing about Bohemian was the challenge ? it?s this massive piece and it?s extremely difficult, even just figuring out the harmonies. It was the fun of knowing that if I did it anything less than perfect, I would just get my ass kicked ? the challenge of people being, ?Prove it bitch, you can do that? really?? ? so it has to be that good and it was that personal challenge, wanting to do it ? and also, if I recorded it then I would get to perform it? and I do it as an encore every night.?
?And that?s a beautiful thing because I know that almost nobody does this because it?s hard ? and most people couldn?t do it, to be a complete arrogant ass ? but my deal is that I?m not especially brilliant at anything, it?s just a matter of determination. I will get it right ? because I won?t stop until I do. ?
?Knowing that you give people a chance to sing along with this, where, most likely, in their lifetime they wouldn?t be able to do that live, it?s kind of a thrill for all of us. And you get the metal guys head banging at the end ? and the goth kids singing along, hugging each other and dancing. That stuff, that?s sweet.?
Źródło: Dominion Magazine

Miłej lektury! Jest tego więcej ale chwilowo nie chce mi się szukać ^^
« Ostatnia zmiana: 03 Lip 2011, 15:23:45 wysłana przez Ankh »
Wrogami nie są mężczyźni ani kobiety, ani starcy, ani nawet umarli. Są nimi potwornie głupi ludzie, którzy trafiają się we wszystkich odmianach. A nikt nie ma prawa być głupim.
Terry Pratchett

Offline LadyPantera

• Anti-American Dream
  • Lady Pantera spreads the plague!
    • youtube.com
Odp: Znaczenia piosenek
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Cze 2011, 15:35:39 »
bardzo przydatna rzecz :)
Ja np nie bardzo rozumiem do czego odnosi się 306 zaledwie w 6 lat. Ciekawa sprawa...

Offline Ankh

• Forumowa Mama
  • Mad Girl
  • The Bloody Crumpet
  • Type B Negative
    • blog
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Cze 2011, 18:13:32 »
Oj, z tym 306 nie jest taka prosta sprawa. Na oficjalnym forum jest osobny temat poświęcony tej piosence, podobno Emilie potwierdziła jedną z teorii, która tam się pojawiła, ale dla mnie post użytkownika pt "Emilie said..." to trochę za mało.
Mimo to teoria jest bardzo interesująca, więc zaraz postaram się ją złożyć w spójną całość i zamieścić.

A ja np. nigdy nie wiedziałam o co do końca chodzi z "Misery Loves Company". A tu proszę, takie przypadkowe znalezisko ^^
Wrogami nie są mężczyźni ani kobiety, ani starcy, ani nawet umarli. Są nimi potwornie głupi ludzie, którzy trafiają się we wszystkich odmianach. A nikt nie ma prawa być głupim.
Terry Pratchett

Offline Kojot

• Ophelia Gallery
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Cze 2011, 19:39:08 »
Ja też zawsze miałam problem z Misery Loves COmpany :D Więc dzięki bardzo :3
To się dzieje teraz. Armageddon.

Offline Adiee

• The Bloody Crumpet
    • Tumblr
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Cze 2011, 20:44:01 »
Czy ktoś przetłumaczy to po ang. ? Nie dam rady tego przetłumaczyć sama xD Zlitujcie się :p
@LadyPantera Mi się to kojarzy z morderstwami. 306 ofiar w 6 lat no ale to tylko moje skojarzenie :) W sumie to może nie mieć też jakiegokolwiek znaczenia. Po prostu się zrymowało ;p

Offline LadyPantera

• Anti-American Dream
  • Lady Pantera spreads the plague!
    • youtube.com
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Cze 2011, 20:53:55 »
ja może przez wakacje wezmę się za potłumaczenie jakiś artykułów o Emilce i nie tylko... bardzo fajny trening przed egzaminem CAE, który planuje na ten rok :D
a my z kolei z koleżanką mamy teorię na temat osób, w których powiedzmy podmiot,  się zauroczył. No już sama nie wiem. A na tak genialny pomysł jak poszperanie na oficjalnym nie wpadłam  ;)

Offline Ankh

• Forumowa Mama
  • Mad Girl
  • The Bloody Crumpet
  • Type B Negative
    • blog
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Cze 2011, 21:12:27 »
Tłumacz tłumacz ^^ a tłumaczenia zamieszczaj tutaj, na forum!

Ok tutaj przedstawiam wynik mojego researchu na temat "306"

306 - teorie
?306 in only 6 years? ? Między kwietniem 1795 i wrześniem 1801, z paryskiej rzeki Sekwany wyłowiono trzysta sześć ciał. Rejestr tych zwłok, zawierający płeć, wiek, kolor włosów, ewentualne rany i ubrania, prowadziło dwóch mnichów z kostnicy: Obywatel Bouille i Obywatel Daude. [..] W większości wypadków przyczyna śmierci była nieznana ? najprawdopodobniej ?wypadek, zła przygoda,  samobójstwo lub morderstwo?. Powstał o tym film Death in Seine
?Behind the cathedral? ? niezidentyfikowane ciała z Sekwany składano za katedrą Notre Dame, gdzie mogli zgłosić się po nie krewni. Po większość z nich nikt się nie zgłaszał.
?Just one of sixteen?- podobno chodzi tutaj o przypadek masowego samobójstwa 16 dziewczyn w kościele.
Cała piosenka najprawdopodobniej jest o ?nieznanej dziewczynie z Sekwany?, która została znaleziona około 1880 roku na brzegu Sekwany. Nie wiadomo kim była, ani jak zmarła (przypuszczano samobójstw). Jej lekko uśmiechnięta twarz była inspiracją dla wielu dzieł literackich i nie tylko? Więcej informacji o niej na Wikipedii. Podobno Emilka potwierdziła, że to właśnie ona jest podmiotem lirycznym piosenki, no ale tak naprawdę nie wiadomo.
Podsumowując: widzimy tutaj pomieszanie różnych motywów utonięcia i samobójstwa z XIX wieku. Bohaterka liryczna najprawdopodobniej była jedną z owych nieszczęsnych samobójczyń (którą? Tak naprawdę nie wiadomo, ale nieważne?)

A swoją droga ja też zawsze myślałam, ze to piosenka pisana z punktu widzenia ofiary jakiegoś seryjnego mordercy...
Terry Pratchett

Offline Remedy

• RaspBerry Muffin
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Cze 2011, 23:03:30 »
Dzięki ci Ankh, właśnie coś takiego od czasu pewnego miałam ochotę przeczytać :) Akurat o 306 nie dowiedziałam się niczego nowego, ale reszty nie znałam.

W zasadzie mogłabym się podjąć tłumaczenia, ale jako że za parę dni wyjeżdżam opublikować swój przekład mogłabym dopiero w połowie lipca.
poprzedni nick: BatBite

Offline Ankh

• Forumowa Mama
  • Mad Girl
  • The Bloody Crumpet
  • Type B Negative
    • blog
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Cze 2011, 23:10:12 »
Nikogo tu żadne terminy co do tłumaczeń nie gonią więc nie widzę problemu ^^ a za co chciałabyś się zabrać?

I dzięki za dobre słowo - jak coś znajdę jeszcze, to na pewno tu wrzucę ^^
Terry Pratchett

Offline Remedy

• RaspBerry Muffin
  • **
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Cze 2011, 23:14:03 »
O niczym konkretnym nie myślałam. Niech będzie... Shalott?

Offline Ankh

• Forumowa Mama
  • Mad Girl
  • The Bloody Crumpet
  • Type B Negative
    • blog
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Cze 2011, 23:18:23 »
Tylko wiesz..."Shalott" jest już zrobione xD chyba, że alternatywną wersje chcesz zamieścić, osobiście chętnie przeczytam coś innego niż własne pseudopoetyckie wypociny ^^
Terry Pratchett

Offline Remedy

• RaspBerry Muffin
  • **
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Cze 2011, 10:42:58 »
Nie zauważyłam, mój błąd ^^

Offline Ankh

• Forumowa Mama
  • Mad Girl
  • The Bloody Crumpet
  • Type B Negative
    • blog
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Cze 2011, 11:38:06 »
Gothic Lolita
"So I'm home tonight finishing the lyrics for a song on my upcoming "Opheliac" album entitled "Gothic Lolita." Oddly enough, it's not about the fashion, though I am a huge f a n of that as well (duh), but rather about the real thing, if you know wheat I mean. Really, what's more "gothic" than a child who grows up dead because of emotional murder at the hands of hapless pedophiles? Autobiographical? Well, sure, but find me a little girl who hasn't been fucked around with by some professor or other and I'll turn a rat into a bouquet of tea roses, I'm not so fucking special... "
"Tonight is round two in my smack down with 'Gothic Lolita' and I'm finally winning. I now know that the reason I was having such a difficult time of it is that I was/am/will-hopefully-not-be-soon afraid to say what I really meant. The other thing that makes this challenging is that it is not your average confessional but rather is disguised as the creepiest pop song ever."
Źródło: EA's Journal Entries 1, 2
Terry Pratchett

Offline mar

• BlackBerry Muffin
  • **
  • lunatic.
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Cze 2011, 22:52:48 »
och, świetnie. szkoda tylko, że nie ma interpretacji Liar (głównie temu utworowi poświęciłam swój czas, usiłując go zinterpretować; z marnym skutkiem, tak myślę).
306 też bardzo mnie frapuje. ciekawe, czy koniec końców EA miała na myśli owe ciała wyłowione z Sekwany. cóż, są zbieżności (i to duże), ale fakt, że ktoś napisał, że Emilie to potwierdziła nie daje mi zbyt wielkiej pewności.

mar.
jeżeli czegoś nie rozumiesz, możesz rozumieć to jak chcesz.

Offline Ankh

• Forumowa Mama
  • Mad Girl
  • The Bloody Crumpet
  • Type B Negative
    • blog
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Lip 2011, 15:29:46 »
Kolejne znalezisko:

Let The Record Show
t's called "Let The Record Show," and it is about a murder that cannot be tried because there is simply no physical proof (the victim lives on as a sort of sexual zombie, still breathing but not alive, so no charge)...I've been tormented with the idea for about 5 months now and have just figured out how to put it into song form. [...] Now imagine this backed by a gothic grinding pole dance. It is the last song on the album (promise) and sums everything up pretty nicely in a swift double-entendre of a title...if I were that clever OFF of paper I'd be dangerous...
Źródło: EA's Journal Entries
Terry Pratchett