•  

Autor Wątek: DKMS  (Przeczytany 1323 razy)

Offline SillyWyrm

• Hibiscus Tea
  • Generalnie
Odp: DKMS
« Odpowiedź #15 dnia: 05 Mar 2015, 12:13:42 »
Opisz opisz, w ogóle mi się robi tak ciepło w serduszku jak Was czytam ;_; ja sam miałem białaczkę (jeśli ktoś nie wie OHOHOHOHO) i miałem taką straszną mordęgę z szukaniem osoby do przeszczepu, że gdyby nie fakt, że miałem pełną remisję to by nie pewnie z Wami nie było. Więc jeśli możecie, to koniecznie, oddawajcie się D:
I co ja robię tu?

Ostatni Smok Rzeczpospolitej Polskiej

Offline Biedronka

• Earl Grey Tea
« Odpowiedź #16 dnia: 05 Mar 2015, 17:38:23 »
Opisz, jestem ciekawa jak to wygląda.

Offline Alice Liddell

• The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #17 dnia: 05 Mar 2015, 18:46:27 »
Bardzo poproszę o opis :) w szczególności mnie interesuje jak duzo krwi sie zużywa na tą imprezę? Zapewne duzo mniej niż na oddawanie krwi, ale czy duzo więcej jak przy pobieraniu krwi (np na 5 probówek)?
« Ostatnia zmiana: 05 Mar 2015, 18:48:41 wysłana przez Alice Liddell »
What she wants is unknown, but she always comes back...
The spectrum of darknes - the woman in black

Offline Wookia

• Vegan Cookie
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: 06 Mar 2015, 00:01:45 »
1 krok - rejestracja
miziasz się dwoma patyczkami po jamie ustnej wysyłasz do dkmsu z paroma danymi i już jesteś zarejestrowany :P (po ogarnięciu czy nie masz przeciwwskazań - w razie czego email/telefon tak jak wspominała Pat)
2 krok - oczekiwanie
zapominasz że jesteś zarejestrowany i sobie żyjesz tak jak żyłeś (starasz się nie zajść w ciążę lub nie nawalać tatuażami co 2 miesiące :P )
3 krok - telefon/email
jak już zupełnie zapomnisz o temacie to nagle dzwonią/piszą do Ciebie że jesteś potencjalnym dawcą i że jeśli nadal wyrażasz zgodę to wykonali by badania potwierdzającą w 100% Twoją zgodność z biorcą
4 krok - pierwsze badanie
jedziesz do lekarza na czczo i oddajesz 3 fiolki krwi.
5 krok - potwierdzenie lub brak zgodności
jeśli jednak wasza zgodność nie jest wystarczająca to cała zabawa tutaj się kończy, jeśli jednak jesteście zgodni zostajecie jeszcze raz zapytanie o zgodę na oddanie szpiku(talerz biodrowy) lub komórek macierzystych(krew ) MUSICIE wyrazić zgodę na obydwie możliwości bo na tym etapie nie wiadomo czego pacjent będzie bardziej potrzebował
6 krok - ostateczne badania
jedziesz sobie do szpitala i badają Cię pod względem Twojego bezpieczeństwa (generalnie to dla nich najważniejsze) badają Ci serduchu, śledzionę, jeszcze trochę krwi. Wszystko po to by nie zdarzył się ten jeden przypadek na miliard gdy okaże się że coś jest z Tobą nie tak (chyba poziomu serotoniny i takich tam nie sprawdzają więc może przejdziecie dalej :P )
6.5 krok - przygotowanie do oddania komórek macierzystych (to co ja miałem)
dostajesz preparat powodujący namnażanie się komórek w Twojej krwi. Musisz go przyjmować przez 5 dni dwa razy dziennie w ramach zastrzyków podskórnych - ja robiłem to sobie sam (poza pierwszym instruktażowym wkuciem ale przychodnie są bardzo chętne by w razie czego pomóc ). Mozna się czuć trochę gorzej bo przy okazji zwiększa Ci się ilość białych krwinek (objawy grypopodobne) 
7 krok - oddanie komórek/szpiku
w przypadku szpiku nie jestem pewien czy jest jakieś specjalne przygotowanie (chyba nie) zwyczajnie kłądziesz się na 2 dni do szpitala i jednego dnia masz zabieg pod pełną narkozą. A drugiego Cię wypisują
w przypadku komórek idziesz sobie do szpitala, siadasz na fotelu a oni podłączają Cię do maszyny przez którą przelatuje Twoja krew (wypływa z jednej ręki i wpływa do drugiej już bez komórek macierzystych). Zwykle kończy się na jednym dniu - 4h ale czasem tych komórek może być za mało i będzie trzeba wpaść jeszcze raz dnia następnego na powtórkę.
8 krok - po oddaniu
raz na jakiś czas możesz ale nie musisz iść na badania przez nich sponsorowane w celu sprawdzenia jak się masz no i co najważniejsze po roku dowiadujesz się co z człowiekiem któremu ratujesz życie ^^ dostajesz prezenty i lecą na Ciebie inni ludzie i Ci gratulują (mimo że poświęciłeś niecały dzień swojego życia) i każesz się zapisywać innym i musisz pisać długie posty i jest fajowo generalnie :D

Ps. wszystkie dojazdy, badania, a nawet jedzenie w dniach oddawania/badań jest w razie czego refundowane :P
Ps2. bez ładu i nie po polsku ale nie chce mi się tego czytać bo się dużo kodu naprodukowało jednak :)

Polecam,
Łukasz Butryn

Offline Alice Liddell

• The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #19 dnia: 06 Mar 2015, 00:16:21 »
Dzieki za tak szczegółowy opis :D  totalnie chce oddać szpik :(
What she wants is unknown, but she always comes back...
The spectrum of darknes - the woman in black

Offline Biedronka

• Earl Grey Tea
« Odpowiedź #20 dnia: 06 Mar 2015, 11:25:10 »
Przejrzałam stronę DKMS i się dowiedziałam, ze jeśli chciałabym jednak zostać dawcą to musiałabym zacząć od przytycia 10 kg Ó__o 

Offline Kojot

• Ophelia Gallery
« Odpowiedź #21 dnia: 06 Mar 2015, 16:07:32 »
Właśnie się zarejestrowałam. Okazało się, że jednak mogę :D
To się dzieje teraz. Armageddon.

Offline Wookia

• Vegan Cookie
  • *
« Odpowiedź #22 dnia: 07 Mar 2015, 14:14:28 »
Super!  :)

Offline SillyWyrm

• Hibiscus Tea
  • Generalnie
« Odpowiedź #23 dnia: 09 Mar 2015, 00:42:53 »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=IB3iJUuxt1c" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=IB3iJUuxt1c</a>
I co ja robię tu?

Ostatni Smok Rzeczpospolitej Polskiej

Offline Lariel

• Tea Spoon
  • *
« Odpowiedź #24 dnia: 10 Sie 2018, 15:58:06 »
Ja jestem w bazie od wielu lat i nic, nikt się ze mną jeszcze nie skontaktował :(