•  

Autor Wątek: Dobre samopoczucie, czyli jak dbać o siebie  (Przeczytany 2115 razy)

Offline Biedronka

• English Breakfast Tea
Dobre samopoczucie, czyli jak dbać o siebie
« dnia: 17 Sie 2014, 23:52:51 »
W jaki sposób dbacie o to, by czuć się dobrze zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym? Co najlepiej się u was sprawdza?

Ja staram się dbać o siebie:
- zdrowo się odżywiając (urozmaicona dieta, unikam fast foodów)
- czasem piję drożdże
- staram się regularnie trochę się ruszać (spacer albo ćwiczenie w domu, czasem tańczę do muzyki, fajny wf)
- odpowiednia ilość snu (z tym bywa ciężko, ale wysypianie się daje najwięcej jeśli chodzi o dobre samopoczucie)
- relaks/odstresowanie się (niestety o tym często zapominam) - najlepiej spacer, a potem siedzenie w łóżku z książka i gorąca czekoladą i zero internetu  :D
Codziennie niskie ceny

Offline Patyczek

• Queen Leech
  • The Bloody Crumpet
Odp: Dobre samopoczucie, czyli jak dbać o siebie
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Sie 2014, 00:05:51 »
Wenlafaksyna xD (sorry, nie mogłam się powstrzymać xD)

Offline SillyWyrm

• Hibiscus Tea
  • Generalnie
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Sie 2014, 00:32:40 »
Mi pomaga kontakt z ludźmi, do tego co już wymieniłaś :D
I co ja robię tu?

Ostatni Smok Rzeczpospolitej Polskiej

Offline Alice Liddell

• The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Sie 2014, 00:37:19 »
aktualnie:
- dieta bezmięsna (z wyłączeniem łososia i okazjonalnego subwaya) i bezmlekowa, niskoprzetworzona
- drzemki
- seks
- robienie selfie (:D) w różnych makijażach, przebieranie się, itp.
- treningi
- przyjemne kąpiele, dbanie o skórę, kąpiel magnezowa, maseczki na twarz
- sprzątanie, świeża pościel
- unikanie wnoszenia laptopa do sypialni
- seriale
- leki (jak już Patyczek wspomniała xD)
- multiwitamina (OlimpLab dla sportowców, polecam) + domowy napój z witaminą C
- spanie D:
- sporadyczne wyjścia na kawę czy jedzenie, takie dogadzanie sobie typu sałatki/kawy ze starbucksa czy coś ^_^
- edit:
Morduje innych w grach
:D generalnie GRY.

W dużym skrócie żeby się dobrze czuć muszę po prostu być zdrowa i się rozpieszczać, to wystarcza.
« Ostatnia zmiana: 18 Sie 2014, 20:34:54 wysłana przez Alice Liddell »
What she wants is unknown, but she always comes back...
The spectrum of darknes - the woman in black

Offline Scav

• Paranoid Angel
  • Unicorn
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Sie 2014, 01:01:14 »
Zielona herbata, polecam. Oprócz tego słuchanie muzyki i kontakt z ludźmi ale tylko z obcymi przez internet. ;_; Lubię też przebywać w czystym otoczeniu, to mnie uspokaja.

Chciałbym się zdrowo odżywiać, czy w ogóle się odżywiać, zbyt często o jedzeniu zapominam, ale nie stać mnie na to i musiałbym się zmusić do wychodzenia z domu a z tym mam problem bo ludzi się boję (i jest to coś co sprawia że jeszcze bardziej się nienawidzę ehh). W sumie to i tak jakoś wątpię bym dożył 25. roku życia, więc nawet nie muszę się zamartwiać tym by na starość czuć się dobrze. xd
"Maybe it is all a test
Cause I feel like I'm the worst
So I always act like I'm the best"

Offline Serafina

• The Inmate
  • Meow or Never
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Sie 2014, 10:43:59 »
Czasami jak umyję włosy to czuję się lepiej. Czasami.

Albert

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Sie 2014, 11:58:39 »
mod: Agaresie, uspokój się ::)
« Ostatnia zmiana: 18 Sie 2014, 12:01:44 wysłana przez Ankh »

Offline Kojot

• Ophelia Gallery
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Sie 2014, 17:47:41 »
Morduje innych w grach. Robie sobie brwi i paznokcie. Aktualnie czytam fanfiki z siostra :D i robie sushi albo inne latwe i ladne jedzenie. Trzaskam selfie, wyprobowuje filtry a potem ja wywalam xD
To się dzieje teraz. Armageddon.

Offline Chocoleech

• ChocoLeech
  • Queen Leech
  • The New Alive
  • CHOCOLEECH
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Sie 2014, 21:36:26 »
Ostatnio trochę siedzę w ziołach to może o tym :D
Ogólnie fajnie mi kiedy sobie jem przyprawy dobrej jakości, jakieś mam wtedy takie +milion do samopoczucia i świadomości że o siebie dbam i tak np:
- jem dużo chili i imbiru bo przyśpieszaja przemianę materii
- kupiłam sobie cynamon cejloński który smakuje o wiele lepiej od zwykłego i nie zawiera tyle szkodliwej kumaryny,
- kupiłam sobie guaranę i działa tak fajnie energetyzująco a przy okazji pomaga mięśniom po treningu i spala tłuszczyk
- jem acai zeby wspomagały odchudzanie
- jem jagody goji w sumie w podobnym celu :D
- zasmakowałam w maśle migdałowym - drogie ale dziennie jem tylko małą łyżeczkę (60kcal) na dmuchane pieczywko i zmieszane z 1/4 łyżeczki miodu smakuje wyśmienicie :D
- jem orzechy nerkowca - gdyby nie to ze przeczytałam że to jedne z najzdrowszych orzechów pewnie bym ich nigdy nie spróbowała a są pyszne - lepsze niż laskowe czy włoskie :D
- robię sobie pasty z bobu i orzechód włoskich - pycha
- codziennie sobie robię gorącą kąpiel z płynem czekoladowo-pomarańczowym <3
- ogólnie zdrowe odzywianie bardzo poprawia mi humor w sumie nigdy nie sądziłam ;D nawet jesli w sklepie
- spędzam o wiele więcej czasu czytając etykietki i szukając najbardziej wartościowych składów to jest to tego warte bo czuję że dbam o organizm
- no i od czasu zmiany diety na zdrowszą nie mam problemów ze wzdęciami i takimi innymi :)
- oczywiście seks też poprawia samopoczucie, albo wieczór z chłopakiem, serialem i popcornem
- bardzo czesto muzyka poprawia mi humor, mam kilka kawałków przy których aż podskakuję bo tak je lubię :)
- uwielbiam jexdzić do rodziców na pyszke zdrowe obiadki
- czasem poprawia mi samopoczucie jak wyjdzie mi napisanie jakiegos skryptu ;D
- albo jak szybko znajdę rozwiązanie na nurtujące pytanie
- albo piwo z koleżanką, grille ze znajomymi
- no i oczywiście RURA :D bez pole dance byłabym chyba zanudzona życiem xD
- przytualnie
- naleśniki z mąki jaglanej - bardzo dobre zasadowe :D
- wędzony łosoś i zwykły ;D
- pierść z kurczaka w brzoskwiniach lub ananasach :)
- dużo dużo innych rzeczy :D
wyszło troche chyba za bardzo jedzeniowo :D
« Ostatnia zmiana: 18 Sie 2014, 21:43:46 wysłana przez Chocoleech »
Being insane is part of my charm :)

Offline Liranna

• BlueBerry Muffin
  • **
  • yay
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Sie 2014, 22:01:36 »
mi ostatnio bardzo pomaga wysiłek fizyczny na całkowitym odludziu i ograniczony dostęp do internetów, jest bosko
Poison is slowly seeping through my veins
Stealing the only dignity in me

Offline Alice Liddell

• The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Sie 2014, 04:28:41 »
Choco, dużo miłości ode mnie za Twój post XD

Na prośbę Scava piszę co w przypadku gdy ma się objawy depresji a nie wie się dlaczego ("złe samopoczucie bez wyraźnego ujednoliconego powodu, tzn. negatywnych zdarzeń, sytuacji stresowych"):
edit: kilka przykładowych objawów, które pod to podchodzą (nie tylko pod depresję, ale generalnie to złe samopoczucie): bezsenność, poczucie odrealnienia, apatia, drażliwość, wahania nastroju, lęk napadowy, lęk uogólniony, bóle mięśni, przemęczenie, zwiększona podatność na stres, płaczliwość, psychozy

1. Przestać spożywać cukier (sacharozę - cukier kuchenny, dodawany też do napojów słodkich i gazowanych, oraz syrop glukozowo-fruktozowy), w tym słodycze, wspomniane wcześniej napoje słodkie i gazowane.[1]
2. Wychodzić na dwór przynajmniej na 15 minutowy spacer codziennie.
3. Pić dużo wody - jak tylko chce się pić. Może być z miodem, z sokiem z cytryny, z syropem malinowym itp.[2]
4. Łykać 1 multiwitaminę dziennie (polecam OlimpLab dla sportowców) + magnez [3]
5. Zrobić badania krwi: witamina D, witaminy z grupy B (wszystkie), kwas foliowy, magnez - to jest MEGA WAŻNE, zanim się pójdzie do psychologa czy w skrajnych przypadkach do psychiatry TRZEBA zrobić te badania.[4]
6. W przypadku niedoborów - zaopatrzyć się w suplementy (pod opieką lekarza) i monitorować przebieg leczenia, wygooglać w jakim jedzeniu jest tego najwięcej i włączyć to do codziennej diety.
7. W przypadku braku niedoborów - Odradzam pójście od razu do psychiatry i polecam najpierw skonsultować się z psychologiem, ale to już Wasza decyzja, każda sytuacja jest inna, podłoża są różne, więc derp. Idealnie by było najpierw zadbać zupełnie o swoje zdrowie odpowiednią dietą, ale nie wierzę już w siłę woli ludzi, każdy zrobi jak chce :P

Polecam, 10/10.

edit2:
Słowem wyjaśnienia:
1 - Sacharoza to trucizna. Dosłownie. To nie jest żadna przenośnia z cyklu "tak tylko gadam bo jest trochę szkodliwa, ale trochę nie zaszkodzi", tylko to tak jak słodzić sobie herbatę arszenikiem. Kiedyś ćpano arszenik, więc trafione porównanie.
2 - Drażliwość i bóle głowy mogą być spowodowane niedotlenieniem lub/i odwodnieniem organizmu. Jeśli nam się chce pić to pijmy, organizm wie lepiej. Najlepsza jest do tego woda mineralna niegazowana. Wody gazowanej lepiej unikać, ponieważ fałszywie tłumi ona poczucie pragnienia.
3 - Witaminy przydadzą się generalnie ZAWSZE do utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu. Również układu nerwowego. Magnez jest ważnym neuroprzekaźnikiem i jego nigdy za wiele.
4 - Niedobory tych związków powodują szereg zaburzeń psychicznych, łącznie z tymi hardkorowymi. Sam niedobór witaminy D już może powodować depresję, schizofrenię, 30 rodzajów raka i inne świństwa. Jeśli ktoś nie wierzy to polecam poszukać info na ten temat, szybko znajdzie. Przykład:
Tymczasem okazuje się, że aż jedna trzecia osób, skierowanych na szpitalne leczenie psychiatryczne, może mieć deficyt witaminy B2 (ryboflawiny). Jej brak w diecie, to pewna depresja i apatia. U jednej piątek osób, skierowanych do brytyjskich szpitali psychiatrycznych, stwierdzono niski poziom kwasu foliowego, którego niedobór powoduje uczucie zmęczenia, depresję i roztargnienie. W tych samych badaniach stwierdzono, że jedna czwarta pacjentów miała niski poziom witaminy B12 (kobalaminy), której niedobór jest wiązany z osłabieniem pamięci i poważnymi chorobami umysłowymi, takimi jak psychozy. Niedobór witaminy B1 (tiaminy) prowadzi do obniżenia zdolności koncentracji, roztargnienia, amnezji, anoreksji zwiększonej drażliwości depresji i bezsenności. Uszkodzenia mózgu spowodowane brakiem tiaminy stwierdzono u 3% ludności Australii, choć większość tych uszkodzeń zdiagnozowano dopiero po śmierci. Tę wyliczankę można by prowadzić jeszcze długo. Niedobór wielu witamin (szczególnie z grupy B) oraz niektórych pierwiastków, jak na przykład selen, zawsze objawia się najpierw w postaci zaburzeń sfery psychicznej. Nawet doświadczeni i wykształceni medycznie terapeuci nie zawsze niestety o tym pamiętają.
Niejednokrotnie cały mój zespół był przekonany, że pogorszenie stanu psychicznego pacjenta musi mieć związek z niedawnymi niepomyślnymi wydarzeniami w jego życiu, po czym przychodziły wyniki analizy krwi, wykazujące niedobory pewnych składników i kiedy je uzupełniono, zdrowie pacjenta ulegało poprawie, choć nic się nie zmieniło w jego sytuacji życiowej. (...)
A ilu psychoterapeutów o tym wie i kieruje swoich pacjentów na badania krwi? Jeśli nawet takie przypadki miały miejsce, ja osobiście nigdy o takim nie słyszałem (od Alice: ja słyszałam o jednym! :D) Zresztą, wyleczenie choroby psychicznej witaminami? Jak to brzmi? Tego nie zaakceptują ani pacjenci przekonani o niepowtarzalności swoich problemów, ani terapeuci przekonani o wyjątkowości swoich metod terapeutycznych.
dr Tomasz Witkowski, "Zakazana psychologia - tom I", 2009

Zachęcam do poszukiwania informacji i dzielenia się nimi :3 Ciężko by mi było wrzucić całe swoje studia na forum, a jak się szuka to często się znajduje przystępnie podane informacje.
« Ostatnia zmiana: 19 Sie 2014, 06:37:17 wysłana przez Alice Liddell »

Offline Alice Liddell

• The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Sie 2014, 11:30:29 »
Chodzi o sacharozę konkretnie...

Offline Scav

• Paranoid Angel
  • Unicorn
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Sie 2014, 05:28:59 »
Ojej, dziękuję cjvjfmgckdk

Na szczęście piję dużo wody (+herbata, najczęściej zielona, i rooibos), z coli już zrezygnowałem dawno temu, z tych wszystkich sztucznych soków owocowych też, a woda gazowana mi nie smakuje, bo jest za kwaśna.

Tę krew sprawdzę, ale najpierw muszę ogarnąć ile to kosztuje bo w cenniku laboratoryjnym jakoś tak dziwnie to było rozpisane.

A sacharoza to czemu jest szkodliwa? To się nie rozkłada na glukozę i fruktozę w dwunastnicy/jelicie?
"Maybe it is all a test
Cause I feel like I'm the worst
So I always act like I'm the best"

Offline _Katie_

• Anti-American Dream
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Sie 2014, 10:30:24 »
Scav, idź do internisty, powiedz że się coś źle czujesz i myślisz że to mogą być niedobory i czy możesz dostać skierowanie na badania. Część (jak nie większość) możesz wtedy mieć bezpłatną.

Offline Biedronka

• English Breakfast Tea
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Sie 2014, 12:27:53 »
A sacharoza to czemu jest szkodliwa? To się nie rozkłada na glukozę i fruktozę w dwunastnicy/jelicie?

No właśnie też się nad tym zastanawiam, nawet cośtam sobie o sacharozie poczytałam, ale jedyne wymienione negatywne skutki jej spożywania to była próchnica zębów, nadwaga i jakieś niefajne efekty przy cukrzycy.
Codziennie niskie ceny