•  

Autor Wątek: Podziel się przepisem!  (Przeczytany 1602 razy)

Offline Ankh

• Forumowa Mama
  • Mad Girl
  • The Bloody Crumpet
  • Type B Negative
    • blog
Podziel się przepisem!
« dnia: 14 Cze 2014, 00:06:22 »
Ponieważ nudzi mi sie i niedługo zostanę sama na tydzień w domu i będę chciała poeksperymentować trochę w kuchni ^_^
Zachęcam wszystkich do dzielenia się różnymi przepisami kulinarnymi!

Ja może zacznę od...ciasteczek maślanych

(zdjęcia moje)

Składniki:
  • 1,5 szklanki miękkiego masła (nie pamiętam, ile to wychodzi na kostki teraz :<)
  • 2 szklanki białego cukru
  • 4 jajka
  • 5 szklanek mąki (UWAGA: z koleżankami z reguły dosypujemy więcej, jeśli ciasto się zbytnio lepi, to znaczy, że trzeba dosypać! ale z wyczuciem, bo za dużo to tez niedobrze).
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka zapachu waniliowego
  • szczypta soli (o której szczerze mówiąc zapomniałyśmy ostatnio z koleżankami)

Jak robimy:
W misce ubijamy na masę masło z cukrem. Dodajemy jajka i zapach i znów ubijamy na masę. Dosypujemy mąki, proszku do pieczenia i szczyptę soli i zaczynamy wyrabiać łapkami ciasto. Po wyrobieniu ciasto należy ODSTAWIĆ na co najmniej godzinę.
Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni Celsjusza. Ciasto rozwałkowujemy na grubość między pół centymetra a centymetr. Powierzchnia na której wałkujemy i wałek powinny być obsypane mąka, inaczej się będzie lepić jak cholera. Wycinamy ciastka w kształty dowolne, układamy na papierze do pieczenia i wstawiamy na 6-8 minut. Jak ciastka wystygną, można polukrować albo nałożyć inne ozdoby: ich zaletą jest całkowicie płaska powierzchnia, idealna do dekoracji. Można też powycinać buźki tak jak my :)
« Ostatnia zmiana: 14 Cze 2014, 00:32:42 wysłana przez Ankh »
Wrogami nie są mężczyźni ani kobiety, ani starcy, ani nawet umarli. Są nimi potwornie głupi ludzie, którzy trafiają się we wszystkich odmianach. A nikt nie ma prawa być głupim.
Terry Pratchett

Offline Adiee

• The Bloody Crumpet
    • Tumblr
Odp: Podziel się przepisem!
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Cze 2014, 11:34:15 »
Mój przepis nie jest zbyt ambitny :D

Ciasto z mikrofali
  • jajko
  • niecała łyżeczka proszku do pieczenia
  • trzy łyżki mleka/śmietany/jogurtu
  • trzy łyżki oleju
  • cztery łyżki mąki
  • 7 łyżeczek cukru*
  • opcjonalnie: kakao, cynamon, rodzynki, co tam chcecie...
Wszystko mieszamy ze sobą w misce i wkładamy do mikrofalówki. Czekamy aż ciasto urośnie ;)
Ciasto nie może być za płynne, bo wtedy nie urośnie, należy dodać mąki.
Ja zamiast mleka dodaję śmietany albo jogurtu, ciasto jest wtedy mniej suche.
* Cukier według uznania, ja sypię go baaardzo dużo, bo 7 łyżeczek to dla mnie troszkę za mało ;)
Dość studencki przepis :D

edit.
W mikrofali grzejemy aż urośnie.
« Ostatnia zmiana: 20 Cze 2014, 14:48:25 wysłana przez Adiee »

Offline LadyPantera

• Anti-American Dream
  • Lady Pantera spreads the plague!
    • youtube.com
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Cze 2014, 13:40:55 »
Bardzo dobry wątek. Adiee, wiadomo, że najlepsze przepisy to takie, które są szybkie i sprawne w przygotowaniu oraz smaczne ^^

Szarlotka na ?sypko?Składniki:
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 2 szklanki kaszy mannej
  • 1 szklanka cukru (może być brązowy, ale nie musi)
  • Cynamon
  • Cukier puder
  • Ok. 10 dużych jabłek (2 kilogramy)  
  • 2 kostki masła (400 grams)
  • Bułka tarta
  • 2 łyżeczki od herbaty proszku do pieczenia
Wykonanie:
  • Mąkę wraz z kaszą oraz cukrem i proszkiem do pieczenia wymieszać.
  • Wysypać 2/3 mieszanki do formy
  • Jabłka umyć, obrać, usunąć gniazda nasienne i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Starte jabłka (wraz z sokiem) umieścić na sypkiej mieszance i posypać wedle uznania cynamonem, a następnie pozostałą resztą mieszanki.
  • Masło pokroić na cienkie płatki i ułożyć na wierzchu ciasta.
  • Piec w temperaturze 200oC przez godzinę, następnie zmniejszyć temperaturę do 150oC i piec jeszcze przez 45 minut.
« Ostatnia zmiana: 20 Cze 2014, 13:43:22 wysłana przez LadyPantera »

Offline Chocoleech

• ChocoLeech
  • Queen Leech
  • The New Alive
  • CHOCOLEECH
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Paź 2014, 13:19:02 »
Bananowe placki
Składniki na ciasto:
1 banan
1 jajko
ocipeńka oleju z oliwek extra virgin
Opcjonalnie do ciasta może ale nie trzeba dodawać:
łyżeczkę mąki jaglanej (dla jej zdrowia, zasadowości a także lepiej przewraca się placki)
cynamon do smaku
można dodać wiórki kokoswe do ciasta - też niebo w gębie :)
czasem dodaję też trochę imbiru

opcjonalnie na polewę:
gorzka czekolada, bakalie, krem czekoladowy z awokado, miód, dżem

posypać wiórkami kokosowymi

przygotowanie: banana widelcem rozdrobnić na małe kawałeczki, do tego jajko - zmieszać. Opcjonalnie dodac ciut mąki jaglanej i przypraw - ale nie trzeba! Patelnie (najlepiej gładką teflonową do naleśników bo nie będzie się tak mocno przyklejać) posmarować cieniutką warstwą oliwy, na to kłaść małe placki, mi wychodzą gdzieś 4 sztuki, po kilku minutach jak już będą brązowe przewrócić na drugą stronę. Chwilę podpiec i do buzi :) Można dodać na nie krem z awokado, albo miód, albo dżem, albo stopioną gorzką czekoladę - niebo w gębie! :)

Błyskawiczne śniadanie:
Składniki: łyżka płatków jaglanych, łyżka płatków błyskawicznych owsianych albo jęczmiennych, woda
Zagotować wodę w czajniku, do szklanki wrzucić płatki, zalać wrzątkiem 1cm nad poziom płatków, chwilę odczekać i gotowe. Można dodać:
miód lub melase żeby osłodzić,
bakalie(rodzynki, orzechy, daktyle, żurawiny)
cynamon,
otręby gryczane,
zmielone siemię lniane,
ostropest plamisty,
pestki dyni lub słonecznika
lub nawet całego banana
Jest pyszne, szybkie, nie wymaga mleka i ślęczenia przed piekarnikiem ;) Sprawdzone i polecam :)

Krem czekoladowy z awokado:

łyżka kakao decco moreno albo pół łyżki karoba
całe awokado
łyżka miodu
wiórki kokosowe

awokado obraz, wyjąć pestkę, dać do miseczki, rozdrobnić widelcem albo blenderem, dodać łyżkę kakao lub karoba i miód, wymieszać i gotowe. ;P Posypać wiórkami na ozdobę :)

« Ostatnia zmiana: 13 Paź 2014, 13:21:10 wysłana przez Chocoleech »
Being insane is part of my charm :)

Offline LadyPantera

• Anti-American Dream
  • Lady Pantera spreads the plague!
    • youtube.com
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Lis 2014, 16:14:30 »
Z przepisu na placki i krem z awokado z pewnością skorzystam! :D
"ocipeńka" <3 <3 <3

Offline Chocoleech

• ChocoLeech
  • Queen Leech
  • The New Alive
  • CHOCOLEECH
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Lis 2014, 17:08:18 »
Mam kolejny fajny mega zdrowy przepis na murzynko-piernika bez mąki, proszków do pieczenia i tłuszczy :)

PIERNIK Z FASOLI
dwie puszki fasoli czerwonej (2x 220g fasoli konserwowej czerwonej z puszki)
3 banany
5 jajek
2 łyżeczki sody oczyszczonej
4 łyżki czubate kakao
6 łyżeczek miodu (probowałam na lipowym i gryczanym i na obu super)
2 łyżeczki cynamonu (opcjonalnie)
kilka kropel aromatu migdałowego
kilka daktyli, ja ostatnio dałam 25 sztuk, ale można nie dawać wcale albo dać mnie (uwaga na pestki sprawdzcie czy nie maja czasem jakiejs bo nawet drylowane czesto maja a potem to idzie do blendera to trzeba sprawdzic)
do całości można jeszcze dodać ulubione przyprawy lub wiórki kokosowe, mozna tez dodac zamiast kakao i miodu tabliczke czekolady gorzkiej lub mlecznej choc z miodem i czystym kakaem najlepsze :)
wszystko zblendowac albo w mikserze na pulpę zmiksować zeby konsystencjabyła jednolita

jeśli chcemy miec coś podobnego do piernika można dodać pokrojone orzechy włoskie, rodzynki, sliwki i wrzucić, wymieszać, wylać d foremki, wsadzic do piekarnika na 50-55min do temperatury 180 stopni, po tym czasie wylaczyc piekarnik i jeszcze potrzymac w nim ciasto 10 min, potem wyjac, poczekac az przestygnie, przekroic w polowie, posmarowac konfitura albo dżemem i już <3 ciasto mega zdrowe a smakuje centralnie jak mega pyszny pierniczek i fasoli zupełnie nie czuc :)

z podanych skladnikow ( ddatkowo z 6 orzechami wloskimi, garscia rodzynek i garscia sliwek) wychodzi kalorycznosc blaszki jakies 2300kcal, czyli keksówkę można podzielić na 12 kawałków i każdy ma poniżej 200kcal :)

Offline Athoualia

• Opheliac In Me
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Gru 2014, 18:20:08 »
A to tylko ciastka czy coś innego też może być?
Wake up... TIME TO DIE!

Offline Ankh

• Forumowa Mama
  • Mad Girl
  • The Bloody Crumpet
  • Type B Negative
    • blog
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Gru 2014, 18:23:35 »
MOZE BYC. Dajesz!

Edit:

http://ketsuekigatabii.wordpress.com/2014/12/07/kacik-kulinarny-jogurtowe-muffiny-z-herbata-matcha-i-troche-osobistych-refleksji-na-dokladke

Znowu slodycze ale trudno. Lubie slodycze :)
Jogurtowe muffiny z herbata matcha u mnie na blogu:

« Ostatnia zmiana: 08 Gru 2014, 05:18:36 wysłana przez Ankh »
Wrogami nie są mężczyźni ani kobiety, ani starcy, ani nawet umarli. Są nimi potwornie głupi ludzie, którzy trafiają się we wszystkich odmianach. A nikt nie ma prawa być głupim.
Terry Pratchett

Offline Athoualia

• Opheliac In Me
Wake up... TIME TO DIE!

Offline Alice Liddell

• The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Sie 2015, 16:22:47 »
Chcę się podzielić przepisem na deser, który smakuje po prostu fantastycznie, niczym czekoladowy deser malinowy z grycana w wersji mrożonej, a jest całkowicie zdrowy i wolny od szkodliwych dodatków. Wegańsko, bezglutenowo, bezlaktozowo, bezcukrowo.

Podaję proporcje na jeden kubek od miksera (na moim IG możecie zobaczyć jak one wyglądają, mają objętość na oko 0,5l):

pół sporego awokado
pełna garść mrożonych malin
czubata łyżeczka ksylitolu
2 czubate łyżeczki zmielonych ziaren kakaowca (innymi słowy tró kakao)
opcjonalnie: płaska łyżeczka nasion chia, płaska łyżeczka siemienia lnianego (trochę białka żeby wyszła wersja przed/po-treningowa ^_^)

Mix the hell out of it. Jest mega pyszne, słodziutkie, czekoladowe, gęste i są pestki malin do pochrupania.
What she wants is unknown, but she always comes back...
The spectrum of darknes - the woman in black

Offline Serafina

• The Inmate
  • Meow or Never
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Sie 2015, 20:46:53 »
Grycan ma najobrzydliwsze lody świata, niespecjalnie mnie zachęciłaś : p (oczywiście żartuję, dobry przepis nie jest zły, ale lepiej nie robić takich porównań XD)

Offline Alice Liddell

• The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Sie 2015, 22:43:12 »
Dokonałam strasznej pomyłki, chodziło mi o deser z wedla xDDD

Offline Chocoleech

• ChocoLeech
  • Queen Leech
  • The New Alive
  • CHOCOLEECH
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Sie 2015, 14:59:03 »
Z tym glutenem to ostatnio jakaś akcja była, że niby tylko 1% populacji ma nietolerancję i że produkty bezglutenowe to tylko dobry chwyt aby sprzedawać drożej coś, czego tak naprawdę nie musielibyśmy kupować i co nam tak prawdę nie szkodzi. Jakieś refleksje macie co do tego? Ponoć Ci którzy gluten okrzyknęli złym ostatnio wyszło że się pomylili czy coś takiego?

Offline Ankh

• Forumowa Mama
  • Mad Girl
  • The Bloody Crumpet
  • Type B Negative
    • blog
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Sie 2015, 15:19:34 »
Nie wiem, moja mama została zdiagnozowana z celiakią po tym, jak (najprawdopodobniej( rujnuje jej zdrowie od ponad 20 lat. Bo i tarczyca i woreczek żółciowy poszły, i wszystko pasuje do nieleczonej celiakii. A watpie by lekarze na to wpadli, gdyby nie ta "moda na bezglutenowe".
Ogólnie, nawet jesli to  tylko 1%, to przynajmniej teraz ten 1% może normalnie żyć.
Terry Pratchett

Offline Alice Liddell

• The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Sie 2015, 16:50:31 »
Dieta bezglutenowa jest podstawa w leczeniu chorób autoimmunologicznych, watpię zeby był to 1%. A nawet jesli to ^ this