•  

Autor Wątek: Komiksy (i filmy na ich podstawie)  (Przeczytany 1393 razy)

Offline Ankh

• Forumowa Mama
  • Mad Girl
  • The Bloody Crumpet
  • Type B Negative
    • blog
Komiksy (i filmy na ich podstawie)
« dnia: 13 Cze 2014, 02:07:47 »
Czemu na tym forum nie ma tematu o komiksach? Nikt nie czyta? Nie wierzę! Zwłaszcza teraz, kiedy panuje szał na filmy Marvelowskie.

Cóż, ja się przyznaję, ze komiksów czytam bardzo mało. Mangi, to owszem sie zdarza. Komiksy w Internecie, też czasami (jakieś tam Chaty Wuja Freda czy inne Kiciputki). Ale takich zachodnich, książkowych? Rzaaaadko.

Ale mimo to mogę polecić dwa tytuły na pewno ^^

Scott Pilgrim!!!

Scott Pilgrim is a series of graphic stories by Bryan Lee O'Malley. It consists of six digest size black-and-white volumes, released between August 2004 and July 2010, by Portland-based independent comic book publisher Oni Press. It was later republished by Fourth Estate, an imprint of HarperCollins.[1] The series is about Canadian Scott Pilgrim, a slacker and part-time musician who lives in Toronto and plays bass guitar in the band Sex Bob-Omb. He falls in love with American delivery girl Ramona Flowers, but must defeat her seven evil exes[2] in order to date her.

Tylko 6 tomów, przeurocza kreska i bardzo inteligentnie opisane problemy wkraczania w świat dorosłych.

Od razu mówię - jeśli ktoś oglądał tylko film, niech się nie wypowiada na temat fabuły. Tak strasznie przekręcili wymowę, ze się płakać chce.

Sandman

Sandman (ang. The Sandman) ? amerykańska seria komiksowa, napisana przez Neila Gaimana i wydana przez DC Comics w 75 odcinkach w latach 1989-1996, a następnie przedrukowana w 10 tomach zbiorczych (w Polsce wydana przez Egmont Polska w latach 2002-2007; większość tomów została podzielona w polskim wydaniu na dwie części). Sandman uważany jest za jeden z najoryginalniejszych, najambitniejszych i najbardziej wyrafinowanych współczesnych komiksów.

Cóż, opis mówi sam za siebie, ja dodam, że usycham by móc przeczytać więcej niż dawno temu w Empiku.
Tłumaczenie robiła Paulina Braiter, która jest super dobrą tłumaczką, wiec polecam polską wersję :)

Chciałabym jeszcze przeczytać komiksy związane z Mroczną Wieżą Kinga...ale są cholernie drogie.

Powiązaną kwestią sa adaptacje filmowe komiksów, których chyba ie sposób uniknąć w dzisiejszych czasach :) i tu juz się pytam o wasze opinie, bo muszę iść spać (napisze post ze swoimi typami jutro).
Wrogami nie są mężczyźni ani kobiety, ani starcy, ani nawet umarli. Są nimi potwornie głupi ludzie, którzy trafiają się we wszystkich odmianach. A nikt nie ma prawa być głupim.
Terry Pratchett

Offline Alice Liddell

• The Bloody Crumpet
Odp: Komiksy (i filmy na ich podstawie)
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Cze 2014, 05:01:44 »
Ooo Sandmana czytała Anna Stiffler i zainspirowało ją to do rysowania komiksów :D

Z internetowych tez czytam chatę i barwy biedy + find chaos + chaos life
Z książkowych - od dawna nie czytam żadnych. Przegladalam jakieś mangi w liceum, a wczesniej miałam i czytałam wszystkie Asterixy i Tytusa. I witch czytałam namiętnie w podstawówce :P
What she wants is unknown, but she always comes back...
The spectrum of darknes - the woman in black

Offline Patyczek

• Queen Leech
  • The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Cze 2014, 12:42:28 »
Ja "tradycyjnych" (marvelowskich czy dc) komiksów nie czytam, bo *wstydliwe wyznanie* nie przepadam za superbohaterami xD Jedynie do X-menów żywię trochę większą sympatię.

Z internetowych komiksów bardzo bardzo polecam:
Cyanide & Happiness - dla ludzi o dużej tolerancji na abstrakcję, paradoks i niekoniecznie wyrafinowany humor xD

xkcd - zwłaszcza dla naukowców i fanów nauki ^^

Rotflpg - dla fanów RPGów, obrazki są okropne, ale niektóre historyjki totalnie mnie rozbrajają xD

SMBC - coś w stylu xkcd :)

No i oczywiście, kto nigdy nie czytał Losuxa.... :D

Offline rainbow

• Pink & Covered in Glitter
  • The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Cze 2014, 13:18:12 »
Losux <33333 W gimnazjum wszyscy to u mnie czytali i uwielbiali :D

Lubię komiksy. Nie lubię za bardzo Marvela, bo idea superbohaterów jakoś do mnie specjalnie nie przemawia (nawet nie, że nie lubię, bardziej takie 'eh, whatever'), uwielbiam natomiast wszystkie komiksy Alana Moore'a - kiedyś w ogóle byłam psychofanką, teraz może już mniej, ale dalej bardzo podoba mi się idea stworzenia komiksu, w którym fabuła jest bardzo rozwinięta, skomplikowana, a scenariusz ma setki stron (nie mówię, że nie ma innych takich komiksów oczywiście, ale jakoś na te natrafiłam w odpowiednim momencie życia, żeby się zachwycić).

Sandmana też baaaardzo lubię, zainteresowałam się ze względu na bardzo wcześnie odkryte upodobanie do pisania Gaimana (chociaż do dzisiaj mi przykro, że nie jest on poważnym i mrocznym człowiekiem, za jakiego miałam go jako dziecko :P), czytałam trochę po polsku, trochę po angielsku, i zgadzam się, że przekład jest bardzo zacny, także w sumie o ile normalnie polecam czytanie wszystkiego w oryginale, tutaj niekoniecznie ;) (podobnie jak z Pratchettem).

Poza tym, podobnie jak Ankh, czytam (bardziej czytałam) mangi.

Nie mogę tez nie wspomnieć o moim dzieciństwie, w czasie którego nie opuściłam ani jednego numeru Kaczora Donalda i Komiksu Giganta :DDD

Offline Serafina

• The Inmate
  • Meow or Never
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Cze 2014, 16:42:14 »

Uwielbiam. Na ich podstawie w 2007 powstał film rysunkowy. Mądra i szczera opowieść, na pewno kiedyś sięgnę po inne komiksy tej autorki.
« Ostatnia zmiana: 13 Cze 2014, 16:45:19 wysłana przez Serafina »

Offline whatewa

• Mad Girl
  • The Striped Stocking Society
  • i am a leaf on the wind, watch how i soar
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Cze 2014, 18:26:37 »
Uwielbiam kilka z pozycji podanych już w temacie (Sandman i Persepolis <333), więc nie będę się powtarzać (ale jak ktoś by chciał poczytać Sandman po polsku to się polecam, mam na półce pięć wielkich knig), ale dorzucę trochę moich ulubieńców.

Idąc za tropem Sandmana (który zresztą pojawił się nawet w mojej prezentacji maturalnej), strasznie lubię inne kolaboracje między Gaimanem a McKeanem, jak np. Sygnał do Szumu. Przeczytałam go w ogóle na cudowny OGUN z Poetyki Komiksu na pierwszym roku i bez bicia przyznam, że totalnie poryczałam się przy tym w kawiarni.

Jednymi z moich ulubionych komiksów są też spin-offy z Sandmanowego universu, szczególnie te na temat Śmierci ("Death: The Time of Your Life" i "Death: The High Cost of Living"), ale też np. "Sandman: Senni Łowcy". W ogóle Śmierć jest taką cudowną postacią. :D

Poza tym strasznie lubię:
-"Fun Home" Alison Bechdel

- "Maus" Art'a Spiegelman'a

-internetowe Shadoweyes, które zdecydowanie muszę nadrobić

- mimo wszystko, komiksy z Buffy - serial to było zdecydowanie za mało. :D Niektóre historie są tam zupełnie absurdalne (Dawn centaur, WTF), ale mam do tego wszystkiego niezły sentyment.

-co do komiksów z dzieciństwa: miałam kiedyś totalną obsesję na punkcie W.I.T.C.H. (:D), a potem wzięłam się za mangi, ale to dość szybko mi przeszło

Offline lady.controversy

• BlueBerry Muffin
  • **
  • Rise like a Phoenix
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Cze 2014, 18:30:51 »

Uwielbiam. Na ich podstawie w 2007 powstał film rysunkowy. Mądra i szczera opowieść, na pewno kiedyś sięgnę po inne komiksy tej autorki.

EJ NO NIE FAIR, WŁAŚNIE CHCIAŁAM O TYM NAPISAĆ XD
anyways, też bardzo polecam ^^

A jeśli chodzi o komiksy superbohaterowe to czytałam kilka batmanów, między innymi Killing Joke, ale jakoś mnie nie wciągnęło, wolę superbohaterowe filmy ^^

Offline rainbow

• Pink & Covered in Glitter
  • The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Cze 2014, 19:20:58 »
Jednymi z moich ulubionych komiksów są też spin-offy z Sandmanowego universu, szczególnie te na temat Śmierci ("Death: The Time of Your Life" i "Death: The High Cost of Living"),

^ taaaaak.

+  Alison Bechdel też chciałam polecić, ale wyleciała mi kompletnie z głowy jak już zaczęłam pisać posta. Ewa, a czytałaś Are You My Mother? Też bardzo dobre imho.

Offline whatewa

• Mad Girl
  • The Striped Stocking Society
  • i am a leaf on the wind, watch how i soar
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Cze 2014, 19:42:04 »
^ nie, ale jest to na mojej niekończącej się liście rzeczy-do-przeczytania :D

Offline SillyWyrm

• Hibiscus Tea
  • Generalnie
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Cze 2014, 22:45:59 »
SCOTT PILGRIM! O NA ZŁOCISTE KASZTANY, SCOTT PILGRIM.

KOCHAM

WIELBIĘ

CAŁYM SERCEM.

TAK SAMO JAK XKCD, SMBC, C&H.

Osobiście polecam też (jeśli ktoś ma czas, bo warto zacząć czytać od początku) Questionable Content. Najlepszy, najzabawniejszy i najbardziej wciągający Slice of Life jaki znam. Serio, polecam.

I w sumie skorzystam z okazji - jeśli ktoś tutaj rysuje i chciałby się zaangażować w pewien spory projekt komiksowy, to niech mi skrobnie na PW or smth, bo szukam rysownika/-ów.
I co ja robię tu?

Ostatni Smok Rzeczpospolitej Polskiej

Offline Alice Liddell

• The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Cze 2014, 20:05:07 »
^ napisz do naszej znajomej na grafice.

Hahahahaha :D
What she wants is unknown, but she always comes back...
The spectrum of darknes - the woman in black

Offline SillyWyrm

• Hibiscus Tea
  • Generalnie
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Cze 2014, 00:50:04 »

I co ja robię tu?

tim_shagg

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Cze 2014, 00:54:25 »

jeden z lepszych momentów w batmanie :P

Offline SillyWyrm

• Hibiscus Tea
  • Generalnie
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Cze 2014, 01:13:59 »
jeden z lepszych momentów w batmanie :P

Och definitywnie :D razem z następującą po nim magiczną sztuczką.
I co ja robię tu?

Offline Voidfarrow

• Oat Biscuit
  • *
  • Imperfect Harmony
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Lip 2014, 23:12:06 »
Borze, jestem takim nerdem, przeczytałem wszystkie komiksy o Spider-Manie jakie wyszły w Polszy, X-Menów także, parę Batmanów, parę Zielonych Latarni. Dobrze mieć tatę, który za młodu był fanem komiksów Q_Q

A to jest bardzo ładny polski komiks pod tytułem "Thorgal". To znaczy, w połowie polski. Opowiastka o takim chłopcu przygarniętym przez wikingów, ale w pewnym momencie jest tak szalony zwrot akcji, że opłaca się tylko po to przeczytać. No i przeczytałem też parę komiksów o wiedźminie. I The Walking Dead.