•  

Autor Wątek: EA w nauce i popkulturze  (Przeczytany 1265 razy)

Offline Ankh

• Forumowa Mama
  • Mad Girl
  • The Bloody Crumpet
  • Type B Negative
    • blog
EA w nauce i popkulturze
« dnia: 11 Cze 2014, 16:48:17 »
W nowej biografii Emilie jest fragment o tym, ze jej książka wykorzystywana jest na Oxfordzie jako jakieś reference. Nikt w to za bardzo nie wierzy, ale w związku z tym wypłynął link do całkiem ciekawej pracki:

http://www.neovictorianstudies.com/issues/NVS%206-2-1%20E-Voigts.pdf

Co więcej, powitalny post nowej użytkowniczki tez dał mi do myślenia:

Umiłowanie do EA ?
Pewnego dnia mama kupiła mi książkę (Gra Krystyny Kuhn, gorąco polecam :) )
Więc, zaczęłam ją czytać. Książka bardzo, bardzo wciągająca. Pod koniec książki opisane jest jak główna bohaterka  (Julia) słucha... Emilie Autumn. W książce zamieszczone są cytaty Emilie z piosenki Dead is a New Alive. Więc z ciekawości wpisałam w google "Emilie Autumn"

Wiem, że na oficjalnym forum istniał zbiór różnych tego typu odniesień: tak pomyślałam, ze gdyby ktoś znalazł Emilkę w jakiejś pracy naukowej, artykule (popularno)naukowym czy jako odniesienie w książce/filmie, to niech się dzieli koniecznie, może w ten sposób poznamy coś fajnego? :)
Wrogami nie są mężczyźni ani kobiety, ani starcy, ani nawet umarli. Są nimi potwornie głupi ludzie, którzy trafiają się we wszystkich odmianach. A nikt nie ma prawa być głupim.
Terry Pratchett

Offline Serafina

• The Inmate
  • Meow or Never
Odp: EA w nauce i popkulturze
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Cze 2014, 17:39:42 »
Na Stardollu jest ubieranka, ale to już raczej wszyscy wiedzą ;)

Offline Lirazel

• RaspBerry Muffin
  • **
  • Heavenly Creature
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Cze 2014, 20:20:57 »
Zawsze mnie interesuje, jak się ma status prawny tego typu cytatów w literaturze  ???
Czy można sobie tak po prostu zacytować czyjś utwór w powieści? W Ameryce jest to chyba zakazane, trzeba mieć zgodę... a u nas?
Przypomniało mi się, jak czytałam powieść Siedem Szklanek, stanowiącą utajone fanfiction o Placebo. Autorka też sobie "co nieco" pożyczyła.
Co do Emilki - przypomina mi się tylko ta anglojęzyczna książka o pijawkach albo psychiatrykach (???), w której jest rozdział o EA. Za nic w świecie nie mogę sobie przypomnieć jej tytułu...
« Ostatnia zmiana: 11 Cze 2014, 20:22:37 wysłana przez Lirazel »

Offline Patyczek

• Queen Leech
  • The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Cze 2014, 21:22:34 »
Prawo cytatu - prawem dopuszczalna możliwość przytoczenia w tworzonym przez siebie dziele urywków rozpowszechnionych utworów lub drobnych utworów w całości bez zgody ich twórcy i bez uiszczania na jego rzecz wynagrodzenia. Prawo cytatu dotyczy twórczości chronionej majątkowymi prawami autorskimi i stanowi ich ograniczenie na rzecz dozwolonego użytku. Z utworów nie objętych prawami majątkowymi można bowiem korzystać swobodnie, pod warunkiem oznaczenia autora.

W prawie polskim prawo cytatu uregulowane jest w art. 29 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości. Art. 35 ustawy zastrzega, iż realizacja prawa cytatu nie może naruszać praw do eksploatacji utworu przez pierwotnego twórcę.

Offline Alice Liddell

• The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Cze 2014, 22:25:38 »
Ostatnio była nawet jakaś afera, że celebrytka wydała książkę, w której jej własnego tekstu jest może 10% a reszta to takie właśnie "zapożyczenia" :P Ale z tego co wiem nikt jej jeszcze nie pozwał.
What she wants is unknown, but she always comes back...
The spectrum of darknes - the woman in black

Offline LadyPantera

• Anti-American Dream
  • Lady Pantera spreads the plague!
    • youtube.com
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Cze 2014, 23:33:44 »
ta celebrytka jeszcze się pogrążyła twierdząc, ża zapomniała o przypisach. Aż się jutro o kwestię zapożyczeń dokładnie mamy albo taty spytam...

Offline Lirazel

• RaspBerry Muffin
  • **
  • Heavenly Creature
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Cze 2014, 16:15:27 »
Prawo cytatu - prawem dopuszczalna możliwość przytoczenia w tworzonym przez siebie dziele urywków rozpowszechnionych utworów lub drobnych utworów w całości bez zgody ich twórcy i bez uiszczania na jego rzecz wynagrodzenia. Prawo cytatu dotyczy twórczości chronionej majątkowymi prawami autorskimi i stanowi ich ograniczenie na rzecz dozwolonego użytku. Z utworów nie objętych prawami majątkowymi można bowiem korzystać swobodnie, pod warunkiem oznaczenia autora.

W prawie polskim prawo cytatu uregulowane jest w art. 29 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości. Art. 35 ustawy zastrzega, iż realizacja prawa cytatu nie może naruszać praw do eksploatacji utworu przez pierwotnego twórcę.
Wielkie dzięki <3 nie wiem, czemu samej nie przyszło mi do głowy pogooglować.
Ostatnio była nawet jakaś afera, że celebrytka wydała książkę, w której jej własnego tekstu jest może 10% a reszta to takie właśnie "zapożyczenia" :P Ale z tego co wiem nikt jej jeszcze nie pozwał.
Ej, ale chyba nie w Polsce (chociaż wcale by mnie to nie zdziwiło :P)?

Offline LadyPantera

• Anti-American Dream
  • Lady Pantera spreads the plague!
    • youtube.com
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Cze 2014, 01:36:29 »
Pakosińska z kabaretu  ;D tak konkretnie

Offline Ankh

• Forumowa Mama
  • Mad Girl
  • The Bloody Crumpet
  • Type B Negative
    • blog
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Lip 2016, 22:53:12 »
https://typebnegativenowonderland.wordpress.com/2016/07/03/slabosci-imie-twe-ofelia-kacik-analiz-popkulturowych-02/
Moje własne quasi-naukowe rozważania na temat archetypu Ofelii, oczywiście Emilie Autumn nie mogło zabraknąć :)
Wrogami nie są mężczyźni ani kobiety, ani starcy, ani nawet umarli. Są nimi potwornie głupi ludzie, którzy trafiają się we wszystkich odmianach. A nikt nie ma prawa być głupim.
Terry Pratchett