•  

Autor Wątek: Migrena  (Przeczytany 2062 razy)

Nico

• Gość
Migrena
« dnia: 16 Sty 2014, 08:44:10 »
Zdarzaja wam sie migreny? Jesli tak to jak to u was wyglada? Macie jakies sposoby na radzenie sobie z nimi?

Offline Alice Liddell

• The Bloody Crumpet
Odp: Migrena
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Sty 2014, 10:12:39 »
Mi się przez PMS zdarza mieć hipermigreny, nie umiem sobie z nimi poradzić inaczej niż pójść spać i spróbować przespać ból bo jakikolwiek ruch głową/oczami powoduje u mnie totalne zaćmienie i tępy ból głowy :P I mam tak od kiedy biorę hormony, wcześniej mi się nie zdarzało. Tzn. zdarzały mi się po prostu bóle głowy ale nie migrenowe.

Nic szczególnego.

Oooooo i jedna rzecz w sumie, nie jestem w stanie znieść bólu głowy jak jest głośno/ktoś dużo/długo mówi/mówi głośno. Dlatego mam ochotę zdzielić każdą osobę, która się mega głośno śmieje w moim towarzystwie i robi powyższe rzeczy :P
What she wants is unknown, but she always comes back...
The spectrum of darknes - the woman in black

Offline _Katie_

• Anti-American Dream
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Sty 2014, 12:37:42 »
Migreny miewałam w okresie dojrzewania. Zaczęło się w 5 klasie kiedyś na lekcji. Po prostu zaczęłam mieć plamki przed oczami więc nic nie widziałam i buuum ból głowy taki że ledwo się poruszałam. Potem kolejny raz i kolejny ażw końcu 3-cia naurolog stwierdziła że to migrena (dwie poprzednie uważały że za młoda byłam żeby mieć migreny ale żadna nie skierowała mnie na rezonans czy tomografię...). No i potem nauczyłam się rozpoznawać objawy kiedy migrena przychodzi: wspomniane plamki, drętwienie ręki czy też połowy twarzy (w tym języka) więc wtedy szybko brałam lek o nazwie MigPriv (już go wycofali) i jeśli byłam w szkole to telefon do mamy/taty/kogoś z rodziny żeby mnie zwolnili szybko do domu i spać. Co prawda jeśli odpowiednio wcześniej wzięłam to głowa tak bardzo nie bolała tylko byłam otępiała lekko. Jeśli niestey nie miałam przy sobie jakiejkolwiek tabletki przeciwbólowej to miałam masakrę: światłowstręt (dziękowałam rodzicom za ciemne rolety w pokoju), jakikolwiek dźwięk mi przeszkadzał, ruch głową czy oczami był naprawdę niewskazany no i wymiotowałam. Na drugi dzień skutki były dalej - miałam wrażenie że mózg obija mi się o czaszkę. To nie był może już ból ale takie dziwne uczucie. Dzięki bogu przeszły mi jakoś pod koniec gimnazjum i do tej pory chyba raz mi się zdarzyła ale to z nerwów. Ogólnie poprzednie tez były z nerwów bo byłam strasznie nerwowym i zestresowanym dzieckiem. Nie to żebym się teraz uspokoiła i była kwiatem lotosu na tafli jeziora czy tybetańskim mnichem ale jakoś nie przeżywam już aż tak jakiś spraw.

Offline Patyczek

• Queen Leech
  • The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Sty 2014, 21:03:54 »
Miałam dokładnie tak, jak Katie, z tym, że u mnie migreny to przypadłość rodzinna. Całe gimnazjum miałam migrenę raz na 1-2 tygodnie, co cholernie mi przeszkadzało, bo musiałam wtedy robić rundkę pielęgniarka - telefon do rodziców - podpis wychowawczyni albo dyrektorki, żebym mogła iść do domu i poumierać w ciszy i spokoju. Miałam tzw. migrenę z aurą, więc nie widziałam zazwyczaj połowy obrazu, do tego mdłości, trudności z mówieniem i koordynacją ruchową, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki. Tabletki niewiele pomagały, najczęściej brałam doraźnie coś przeciwbólowego, zasłaniałam wszystkie okna i przykrywałam głowę kocem i spałam przez cały dzień. Na szczęście w liceum migreny miałam już coraz łagodniejsze i coraz rzadsze, teraz praktycznie mi się nie zdarzają, najwyżej raz na rok czy coś około tego.

Alice, rozmawiałaś o tym z lekarzem? Wiem, że pewnie mówię oczywistości i wiesz o tym, ale część hormonów ma w ulotce klauzulę, że nie powinno się ich brać, jeśli miało się kiedykolwiek migrenę z objawami neurologicznymi dlatego zawsze utajam moje migreny przed ginekologami, żeby wypisali mi hormony bez przeszkód xD niezbyt to mądre, ale cóż.

Offline Adiee

• The Bloody Crumpet
    • Tumblr
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Sty 2014, 21:17:00 »
Skąd się biorą migreny?

Nico

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Sty 2014, 21:59:24 »
Skąd się biorą migreny?

Czytałam o tym dzisiaj, ale to było zbyt naukowe, żebym umiała to powtórzyć xD Ogólnie chodzi o dziwne zachowanie neuronów.

O, a teraz coś takiego jeszcze znalazłam:

"Uważa się, że napad migreny powstaje w wyniku skurczu i następczego rozszerzenia się naczyń mózgowych. Rozpoczyna się on zwężeniem naczyń, które wywołuje chwilowe niedokrwienie tkanki mózgowej i powstawanie objawów aury. Najbardziej prawdopodobnym czynnikiem powodującym to zwężenie jest uwalniana z płytek krwi, pod wpływem różnych czynników prowokujących, substancja zwana serotoniną. Ulega ona szybkiemu rozpadowi, a brak jej naczyniozwężającego działania powoduje gwałtowne rozszerzenie się naczyń i wystąpienie bólu głowy."
« Ostatnia zmiana: 16 Sty 2014, 22:27:18 wysłana przez Nico »

Offline _Katie_

• Anti-American Dream
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Sty 2014, 23:21:30 »
dlatego zawsze utajam moje migreny przed ginekologami, żeby wypisali mi hormony bez przeszkód xD niezbyt to mądre, ale cóż.

Same here ;).

Podobno olejek lawendowy pomaga... nie wiem nidy nie wypróbowałam. No i migreny mogą być też spowodowane pokarmowo przez orzechy, czekoladę, kawę.

Offline Alice Liddell

• The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Sty 2014, 15:05:38 »
Ginekologowi się nie chwaliłam xD nie chce stosować gumek, nie mogę tabletek i nie mogę plastrów bo mam uczulenie na klej, jakby mi jeszcze moje hormony zabrał to bym go zaciukała xD

Offline Patyczek

• Queen Leech
  • The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Sty 2014, 21:34:42 »
*team migren w tajemnicy przed ginekologami* xD

Offline Biedronka

• Earl Grey Tea
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Paź 2014, 23:06:21 »
Mój podręcznik twierdzi, że wypicie kawy przy pojawieniu się pierwszych oznak nadchodzącej migreny wielu ludziom pomaga. To by miało sens, bo jedna z teorii głosi, że migrena jest spowodowana obkurczeniem naczyń krwionośnych w mózgu, a kawa rozszerza naczynia... (Gorzej jeśli komuś kawa jest niewskazana)
Ostatnio miałam okazję przetestować i faktycznie aura zniknęła chwilkę po wypiciu kawy, ból głowy potem się pojawił, ale był na tyle słaby, że spokojnie przeżyłam podróż do Wawy.

Offline Serafina

• The Inmate
  • Meow or Never
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Paź 2014, 23:21:54 »
Czy migrena to taki ból, że chce się mrużyć oczy, czy znacznie mocniejszy? Bardzo często hardo boli mnie głowa, ale sama nie wiem jak to określić.

Offline Biedronka

• Earl Grey Tea
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Paź 2014, 23:23:38 »
Nie wiem, ja migrenę rozpoznaję po aurze wzrokowej, potem to taki wędrujący po głowie nieprzyjemny ból + uczucie jak podczas goraczki, ze przy każdym ruchu mi sie mózg przelewa.

Offline Alice Liddell

• The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Paź 2014, 00:38:34 »
^ pomaga tez herbata z imbirem, ostre przyprawy itp :3 duzo ich jem i rzadko az tak bardzo mnie boli glowa

Offline Kojot

• Ophelia Gallery
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Paź 2014, 01:15:27 »
W przypadku częstych, a już tym bardziej silnych bólów głowy nie związanych wyraźnie z czymś innym trzeba iść do lekarza i domagać się badań. Jasne, tydzień to trochę szybko. Zmiany pogody też mogą wpływać, ale jeśli bóle są silne i niezwiązane z tymi rzeczami, no to niestety, coś jest nie tak. Mogą to być te "bezprzyczynowe" migreny, one się zdarzają zwłaszcza kobietom, ale mogą też być objawem czegoś poważnego.
To się dzieje teraz. Armageddon.

Offline Biedronka

• Earl Grey Tea
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Paź 2014, 11:58:02 »
Ja na szczęście miewam rzadko, ale u mnie w rodzinie migreny są eee rodzinne ^^.