•  

Autor Wątek: The Bloody Crumpets  (Przeczytany 6943 razy)

Offline Ankh

• Forumowa Mama
  • Mad Girl
  • The Bloody Crumpet
  • Type B Negative
    • blog
Odp: The Bloody Crumpets
« Odpowiedź #30 dnia: 30 Lis 2011, 14:05:30 »
Nie wiem, musiałabyś poszukać ^^

Członkowie strony http://www.aprellasdestructivedolls.com/ przeprowadzili WYWIAD z Aprellą na temat jej kariery jako Bloody Crumpet.

Oto fragment dostępny dla wszystkich:

1. How did you meet EA & become a Bloody Crumpet?
Through Live Journal or MySpace I can't recall which one. Around 2005-ish Emilie wrote to me expressing how much she liked my modelling and performance photos that she had seen posted. I wrote back to her to thank her and we then struck up more conversations and became friends. When it came time to create a live show Emilie asked if I'd come on board to help. The first show was in Germany and at the time I was already in France, so, I did my show in Cannes then flew to meet for the first time in person and perform for the first time live with Emilie in Germany just one day after performing for Cannes Film Festival. It was exciting and the start to memories being made with her that I'll always remember.

2. All of the crumpets have a specific character- captain maggots is the crazy drunkard pirate, veronica is the flirtatious & someone slutty one, Contessa is a cannibal, etc. However- and I don't mean to bash you in any way when I say this, you were truly my favorite crumpet- your character seemed less obvious & is difficult for me to describe to people. How would you describe your "broken doll" character, Aprella?
Firstly, Thank you for the "favorite". That's very sweet and I'm honored. My character was always evolving because I created her from a performance piece I had written that was also always evolving. But, the basic root of her is that she was a ballet dancer who had dreams of turning pro but they were shattered when her magical red ribbon was removed from her neck while she slept. The ribbon had served her ability to do perfect ballet and after the ribbon was removed, her ability to dance perfectly fell apart. She then ate and attempted to keep down her red ribbon thinking it would magically string her body back to which it was. However, her forever broken body could not change her dream and every show she would tap into the memory that it was her final performance and believed if she could just keep the ribbon down without it being pulled out from her then the magical red ribbon would heal her and she would once again become the ballerina she was before.. However, often her insanity would drive her into a gun rage.. fearing everyone was trying to pull her magical red ribbon from her she would attempt to shoot anyone that dared come close to her to take it. - This is a performance I'd done long before the EA show and I edited it to fit Unlaced as best I could.

Aby przeczytać resztę, należy zarejestrować się na stronie http://www.aprellasdestructivedolls.com/ .
Admin strony nei zgadza się na zamieszczenie całości gdzie indziej (świnia :<), ale kombinuję żebym mogła chociaz najfajniejsze rzeczy streścić (a jak nie, to przetłumaczę cały i wrzucę tylko polska wersję. Oryginalny tekst wywiadu przecież wtedy nie wycieknie :P)

EDIT:

Ciekawostka: Ulorin Vex o tym, jak stała się Bloody Crumpet:

I was contacted in 2008 by Emilie via her management and asked if I?d like to be a Bloody Crumpet and that was it really (I assume she saw my work and thought I?d fit in well but I didn?t really ask, it was all quite random!), I got flown to Germany to meet everyone the day before the first tour date! I honestly have no idea if I?ll tour again, but if I?m asked to then I would say yes; it was so much fun and I feel like I didn?t really have time to get into it and then I had to leave the tour early for modelling work! I think I?m much more confident at being on stage now too.
« Ostatnia zmiana: 11 Lip 2012, 20:21:50 wysłana przez Ankh »
Wrogami nie są mężczyźni ani kobiety, ani starcy, ani nawet umarli. Są nimi potwornie głupi ludzie, którzy trafiają się we wszystkich odmianach. A nikt nie ma prawa być głupim.
Terry Pratchett

Offline Miya

• Stocking And Curl
« Odpowiedź #31 dnia: 11 Lip 2012, 15:17:12 »
Ulorin była najładniejszą Crumpetką wg mnie, szkoda, że już nie występuje. :(

Offline Ankh

• Forumowa Mama
  • Mad Girl
  • The Bloody Crumpet
  • Type B Negative
    • blog
« Odpowiedź #32 dnia: 24 Gru 2012, 14:32:36 »
Właśnie sobie uświadomiłam, ze powinnam zupdate'owac pierwszy psot i dopisać coś o odejściu Contessy. Ale nie mogę. Jest mi z tym zbyt smutno :(

Na pocieszenie dodałam kilka linijek do opisu Ulorin (zaznaczone pogrubieniem w cytacie)

Ulorin Vex (Christiane Amato?)

Modelka alternatywna oraz oraz ilustratorka. Występowała jako Bloody Crumpet w kwietniu 2008 roku. EA nie była wówczas zainteresowana dalszą współpracą (jednak podobno wciąż bardzo się lubią). Ulorin wystąpiła w teledysku Fight Like A Girl, kręconym w grudniu 2012 roku jednak nie wiadomo czy powróci na stałe do zespołu. Jej mąż Allan Amato jest autorem jednej z sesji zdjęciowych Emilie.
Strona internetowa: UlorinVex.com, MySpace, Twitter, YouTube, LiveJournal, deviantART, tumblr
Armia: Ulorin Vex's Fetish Assasins

A propos teledysku, myślicie, że obecna w nim "czwarta Crumpetka" bedzie prawdziwą Bloody Crumpets? Czy to tylko na potrzeby klipu? I czy Ulorin wróci do zespołu?

Cast and Crew
Star Actors
Emilie Autumn: Emilie Autumn
Bloody Crumpet/Inmate: Veronica Varlow
Bloody Crumpet/Inmate: Captain Maggot
Bloody Crumpet/Inmate: Ulorin Vex
Bloody Crumpet/Inmate: ?Tess? (I cannot, for the life of me, remember her real name. Not Contessa.)
« Ostatnia zmiana: 24 Gru 2012, 14:49:04 wysłana przez Ankh »
Wrogami nie są mężczyźni ani kobiety, ani starcy, ani nawet umarli. Są nimi potwornie głupi ludzie, którzy trafiają się we wszystkich odmianach. A nikt nie ma prawa być głupim.
Terry Pratchett

Offline Patyczek

• Queen Leech
  • The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #33 dnia: 25 Gru 2012, 16:54:00 »
Ja bym strasznie chciała powrotu Ulorin. Dowiedziałam się o niej dzięki Emilie i od niej zaczęło się moje zainteresowanie alternatywnym modelingiem, dzięki czemu - mimo że nie jest moją ulubioną modelką - mam do niej dużą sympatię i sentyment. Plus, uważam, że jako Crumpetka wyglądała naprawdę prześlicznie ^^ Dużo bym dała, żeby zobaczyć ją na żywo.
tylko jeszcze jako grammar nazi przyczepię się braku kilku przecinków w tym info ^^

edit: znalazłam a propos niej coś takiego, ale nie wiem, czy to prawda ???

Offline Miya

• Stocking And Curl
« Odpowiedź #34 dnia: 25 Gru 2012, 17:30:24 »
omg :OOOOO

Offline Ankh

• Forumowa Mama
  • Mad Girl
  • The Bloody Crumpet
  • Type B Negative
    • blog
« Odpowiedź #35 dnia: 25 Gru 2012, 22:17:34 »
omg :OOOOO
A można trochę wiecej treści? Bo zupełnie nie rozumiem, co to ma wyrażać :P

A co do Ulorin no to święta prawda i żadna tajemnica :P przypuszczam, że to mógł być ten czas kiedy Emilka dostała załamania i siedziała w psychiatryku ale nie wiem tego na 100%. Tak czy siak, wygląda na to, że teraz między nimi jest wszystko ok, przynajmniej na stopie towarzyskiej, więc mnie to nie wzrusza ;)
Terry Pratchett

Offline Miya

• Stocking And Curl
« Odpowiedź #36 dnia: 25 Gru 2012, 23:56:06 »
No bo... nie wiedziałam tego. :O Szok dla mnie. :P

Offline Patyczek

• Queen Leech
  • The Bloody Crumpet
« Odpowiedź #37 dnia: 14 Sie 2014, 19:27:54 »
O tym, skąd Veva wzięła swój przydomek:

I wasn?t born Veronica Varlow, but I was born to be her!

I have always been obsessed with the films of the Golden Age of Hollywood and the classic femme fatales. I wanted my name to represent that and harken that vintage glamour.

I chose Veronica (inspired by the Archie Comics and also by Veronica Lake) and I chose Varlow because I wanted the alliteration of having my first name and last name start with the same letter (like Marilyn Monroe.)

I simply took ?Harlow? of Jean Harlow and swapped the H to a V.
My name carries that vintage screen queen sound to it before anyone even sees a photo of me.
AND it subconsciously makes people think they?ve heard my name before?.like the first night I performed and a man came up to me and said, ?I?ve heard your name everywhere! So glad to see you perform finally!?

Now that?s magic!